Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Naturalny mechanizm pozwoli regenerować neurony?

Recommended Posts

Dotychczas sądzono, że raz zniszczone neurony nie odrastają. Tymczasem naukowcy z Duke University twierdzą, że zidentyfikowali nowy typ neuronów, które zwiększają aktywność pobliskich neuronalnych komórek macierzystych. Co prawda to wstępne badania, ale jeśli przypuszczenia się potwierdzą, możemy być świadkami olbrzymiego postępu w medycynie.

Uczeni z Duke'a odkryli, że neurony te po stymulacji uwalniają molekułę acetylotransferazy choliny (ChAT), która jest wykorzystywana podczas produkcji acetylocholiny. Gdy uczeni zwiększyli poziom stymulacji neuronów okazało się, że pobliskie komórki macierzyste zaczęły odnotowywać obecność ChAT.

Niewykluczone, że odkrycie dokonane na Duke University to pierwszy krok w kierunku opracowania technik ponownego wzrostu neuronów po ich uszkodzeniu lub śmierci. Pomogłoby to w odwracaniu skutków chorób neurodegeneracyjnych czy uszkodzeń mózgu spowodowanych wypadkami. Niewykluczone, że udałoby się leczyć uszkodzenia kręgosłupa czy niektóre formy utraty węchu.

Mózg jest niezwykle plastyczny. Wiele dzieci, którym trzeba było usunąć jedną z półkul, rozwija się prawidłowo i charakteryzują się przeciętną lub ponadprzeciętną inteligencją. Jednak w późniejszym życiu mózg traci swoją plastyczność. Umiejętne manipulowania regeneracją neuronów mogłoby ją przywrócić. Jednak to nie wszystko. Można bowiem wyobrazić sobie, że manipulujemy zdrowym mózgiem tak, by posiadał znacznie więcej neuronów niż normalnie. Czy wówczas staniemy się bardziej inteligentni? Obecnie nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo, że istnieje związek pomiędzy anatomią mózgu a inteligencją, jednak nie rozumiemy tego związku.

Czas pokaże, w jaki sposób wykorzystamy odkrycie uczonych z Duke.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Byle więcej takich informacji ! :D

Coraz więcej badan pokazuje, że mamy dosyć dużo mechanizmów do autoregeneracji także w późniejszym wieku, a nie tylko jesteś młody, a później to już z górki...;)

 

Rozumiem wypadki i choroby, ale czy na starość też by się nie opłacało "co nieco" więcej?

 

Wiele dzieci, którym trzeba było usunąć jedną z półkul, rozwija się prawidłowo i charakteryzują się przeciętną lub ponadprzeciętną inteligencją.

A to nie ma poniżej przeciętnych? ;)

 

[Edit]

@Pogo, faktycznie!, moje niedopatrzenie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiele dzieci != wszystkie ;)

Też mi chwilę zajęło dojście do takiego wniosku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poniżej przeciętne, to te, które nie załapały się na liczebnik nieokreślony " wiele " z cytatu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...