Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Obeszli nowotwory i choroby serca, zagraża im zapalenie płuc

Recommended Posts

Osoby, które przekroczyły 100. r.ż., umierają z innych powodów niż młodsze grupy seniorów. Badacze z King's College London podkreślają, że mając na uwadze szybki wzrost liczebności tej grupy wiekowej na świecie, należy poznać jej potrzeby i odpowiednio zaplanować opiekę.

W 2011 r. liczba osób mających 100 lat i więcej przekraczała na świecie 300 tys. Prognozuje się, że do 2050 r. ich liczba sięgnie 3 mln, a do końca wieku 17 mln.

Naukowcy z King's College London badali przyczynę i miejsce zgonu 35.867 mieszkańców Anglii z grupy 100+ (studium objęło przypadki z lat 2001-2010). Wyniki analiz porównywano do osób, które zmarły w wieku osiemdziesięciu kilku-dziewięćdziesięciu kilku lat.

Wiek zmarłych wynosił 100-115 lat (średnia wieku to 101 lat). Większość stanowiły kobiety (87%) oraz osoby owdowiałe (85%). Roczna liczba zgonów ponadsstuletnich osób wzrosła w Anglii z 2800 w 2001 r. do blisko 4400 w roku 2010. W 10-letnim okresie ok. 60% zgonów nastąpiło w domach opieki, 25% w szpitalach, 10% w domu, a 0,2% w hospicjum.

Najpowszechniejszą przyczyną zgonu był "zaawansowany wiek" (28%). Na dalszych miejscach uplasowały się zapalenie płuc (18%) oraz inne choroby układu oddechowego (6%); udar (10%), choroba serca (9%) oraz inne choroby krążenia (10%); demencja i choroba Alzheimera (6%); nowotwory (4%). Zapalenie płuc odpowiadało za największą liczbę zgonów w szpitalu. W warunkach nieszpitalnych na pierwszym miejscu znalazł się zaawansowany wiek, a na drugim zapalenie płuc. Ogółem w 3/4 kart zgonów stwierdzano, że zaawansowany wiek był albo wyjściową (28%), albo współwystępującą (47%) przyczyną zgonu.

Główna przyczyna zgonu zmieniała się ze wzrastającym wiekiem. W grupie w wieku 80-85 lat choroby serca występowały w 19% kart zgonów, podczas gdy "zaawansowany wiek" tylko w 1%.

Jak tłumaczy dr Catherine Evans, ponadstuletnie osoby znalazły sposób na to, by obejść zgon z powodu chorób przewlekłych, ale są grupą żyjącą ze wzrastającą słabością i podatnością na zapalenie płuc [...]. Musimy zaplanować usługi zdrowotne dopasowane do ukrytych potrzeb tych ludzi, którzy mogą nagle się pogorszyć, gdy złapią infekcję lub zapalenie płuc. W porównaniu do innych europejskich krajów, liczba osób 90+, które umierają w Anglii szpitalach, jest wysoka, a w domach opieki niska. Np. w Holandii i Finlandii ponad 3/4 ludzi w wieku 90+ umiera w ośrodkach długoterminowej opieki [...].« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...