Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Śmiertelny cios w Cryptolockera

Recommended Posts

Przed kilkoma dniami udało się zlikwidować botnet Gameover Zeus. Dzięki temu cyberprzestępcy przestali rozprzestrzeniać szkodliwy kod o nazwie Cryptolocker. To jeden z najbardziej zaawansowanych robaków typu ransomware, które po infekcji blokują komputer i żądają pieniędzy za jego odblokowanie.

Od ubiegłego piątku nie obserwujemy żadnej aktywności Cryptolockera ani nowych infekcji - powiedział Keith Jarvis z Dell SecureWork's Counter Threat Unit. Liczba maszyn zarażonych Cryptolockerem znacząco spadła i obecnie zbliża się do zera - dodaje Morten Kjaersgaard z duńskiej firmy Heimdal Security.

Gameover Zeus został zamknięty dzięki współpracy amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości z władzami Australii, Niemiec, Ukrainy, Francji, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Specjaliści ostrzegają jednak, że cyberprzestępcy już próbują zapełnić lukę po Cryptolockerze innymi narzędziami. Dwa z nich to Cryptodefense i Cryptowall. Krążą one w sieci już od wielu miesięcy. Dotychczas nie odniosły takiego sukcesu jak Cryptolocker, na którym cyberprzestępcy zarobili co najmniej 10 milionów dolarów. Niektóre szacunki mówią nawet o 27 milionach USD jakie na konto przestępców przelały ofiary cryptolockera. Ci, którzy nie chcieli zapłacić, musieli ponieść olbrzymie koszty związane z odzyskaniem kontroli nad plikami. W trakcie amerykańskiego śledztwa okazało się, że firmy, który nie zapłaciły szantażystom, wydały od 30 do 80 tysięcy USD na likwidację skutków infekcji.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...