Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Olbrzymi rozbłysk alfa dotarł do Ziemi

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop należący do Southern Methodist University w Dallas zaobserwował rozbłysk gamma, do którego doszło przed ponad 12 miliardami lat. Światło eksplodującej gwiazdy właśnie dotarło do Ziemi.

GRB 140419A został po raz pierwszy zaobserwowany 19 kwietnia. Jest on jednym z najbardziej gwałtownych zjawisk tego typu. Rozbłyski gamma to najbardziej energetyczne wydarzenia we wszechświecie. W czasie 10 sekund emitują one więcej energii niż Słońce wyemituje przez całe swoje życie.

Eksperci ocenili, że przesunięcie ku czerwieni GRB 140419A wynosi 3,96, a to oznacza, że do wydarzenia doszło 12,1 miliarda lat temu. To nieco ponad 1,5 miliarda lat po powstaniu wszechświata. W czasie tego wybuchu wszechświat wyglądał inaczej niż obecnie. To był wczesny okres formowania się galaktyk. Nie istniały ciężkie pierwiastki, z których zbudowana jest m.in. Ziemia. Badanie tego rozbłysku pozwala nam obserwować przeszłość - mówi profesor Robert Kehoe z Southern Methodist University. O intensywności GRB 140419A niech świadczy fakt, że, mimo iż doszło doń tak dawno, światło widzialne z Ziemi ma wielkość gwiazdową wynoszącą 12, co oznacza, że jest jedynie 10-krotnie zbyt słabe, by dojrzeć je przez zwykła lornetkę i 200-krotnie zbyt słabe, byśmy mogli zobaczyć je nieuzbrojonym okiem. Różnica jest mniej więcej taka, jak pomiędzy najjaśniejszą gwiazdą, a najciemniejszą, którą można jeszcze zobaczyć gołym okiem. Biorąc pod uwagę fakt, że eksplozja miała miejsce na krańcach wszechświata, to musiała być gigantyczna - wyjaśnia profesor Kahoe.« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×