Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Plagiat wszech czasów?

Recommended Posts

Dr Mike Sutton, kryminolog z Nottingham Trent University, twierdzi, że Karol Darwin dopuścił się plagiatu i nie tylko miał świadomość istnienia pracy Patricka Matthew, szkockiego właściciela ziemskiego, który w 1832 r. opisał naturalny proces doboru faworyzujący najlepiej przystosowanych, ale i czerpał z niej pełnymi garściami.

Darwin opublikował swoją teorię w 1859 r. Uczony akceptował fakt, że Matthew w jakiś sposób ją wyprzedził, ale nie przyznawał się do plagiatu, utrzymując, że pracował niezależnie. Sprawdzając, czy tak rzeczywiście było, Sutton spędził wiele lat na porównywaniu urywków On Naval and Timber Aboration i O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, poszukiwaniu cytatów oraz danych oddziałujących na Mattew i Darwina.

Mimo twierdzeń Darwina, że idee Matthew przeszły bez echa, nowo odkryte dane udowadniają, że w rzeczywistości były szeroko reklamowane i czytane. Zważywszy na ciężar zgromadzonych dowodów, nie mam wątpliwości, że Darwin czytał książkę Matthew, a później zajął się replikowaniem odkrycia i kluczowych zagadnień. To praca Matthew przekonała Darwina do znaczenia doboru naturalnego.

Darwinowi przyznano naukowe pierwszeństwo, wychodząc z założenia, że co komu przyjdzie z odkrycia, jeśli nikogo nie przekona się do jego wagi. Argument ten sprawdzałby się jednak wyłącznie w sytuacji, gdyby na Darwina nie wpływało wcześniejsze odkrycie Matthew. Teraz możemy zaś być pewni, że przyrodnik inspirował się poprzednikiem.

Badania Suttona rozpoczęły się od próby wykazania, że to Darwin ukuł termin "dobór naturalny". Szybko okazało się, że powstał on wcześniej niż można by się spodziewać.

Gdy na łamach Gardeners' Chronicle Matthew wskazał na podobieństwa obu dzieł, Darwin zareagował, twierdząc, że nigdy nie widział On Naval and Timber Aboration. Przyznał tylko, że Matthew wyprzedził jego teorię. Sutton zauważył jednak, że wielu bliskich znajomych Darwina było świadomych istnienia pracy właściciela ziemskiego, niektórzy ją nawet cytowali. Kryminolog dotarł też do niepublikowanych esejów Darwina, które mają uderzająco podobną tematykę. W mojej opinii Darwin dopuścił się największego [...] oszustwa naukowego w historii, kopiując całą hipotezę doboru naturalnego, terminologię Matthew, jego obserwacje i twórcze wyjaśnienia. Bez Patricka Matthew "O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego" nigdy by nie zostało napisane.

Z Suttonem nie zgadza się jednak autor 3 biografii Darwina James Moore z Open University, który przypomina, że choć w podobnym czasie do takiego samego wniosku dochodziły tysiące ludzi, tylko Darwin rozwinął tę teorię.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy to ważne kto i jak? ja rozmawialem w pracy z muzulmanimen z arabi saudyjskiej (inzynierem mechanikiem) i czarnym z jamajki i oni w ewolucje nie wierza. czytaja koran i biblie i mowia ze wielki wybuch to w koranie jest opisany a ewolucje jako podwarzajaca wiare tez w koranie znajduja. tylko ten z biblii nic nie mowil bo on tylko trwal w wierze. w nauke tez nie wierza, mowia ze nie nauka spowodowala ze slonce wstaje na wschodzie a zachodzi na zachodzie ogolnie to porazka. Wiec sie pytam po co sie zastanawiac czy byl plagiat czy nie jak miliardy ludzie sa mentalnie o cale stulecia z wiedza w tyle. Pozwala sie wiedzy umierac w gaszczy religijnych fanatykow do ktorych nic nie dociera. Nawet internet jako zrodlo wiedzy zostal skazony chorymi wywodami fanatykow. ostatnio czytalem ze nawet na wiki 80 % wpisow lekarskich jest niescisla. swiat umiera a wiedza razem z nim

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Zapraszam to przetestowania programu antyplagiatowego

Szkoda że Darwin go nie używał ;)

Tutaj jest dobrze opisane: https://en.wikipedia.org/wiki/Patrick_Matthew

Ale widzę że nie trafiło na https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_examples_of_Stigler%27s_law

... może słusznie: https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:List_of_examples_of_Stigler%27s_law#Darwin

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karol Darwin dopuścił się plagiatu

Pojęcie plagiatu wprowadziły dopiero przepisy prawa autorskiego. Więc zasadniczo Darwin nie mógł się dopuścić plagiatu bo nie było wtedy takiego prawa.

W linku przy tym programie:

 

W poniższym artykule dowiesz się jak zmienić tekst aby nie był wykrywalny przez żadne systemy plagiatowe.

 

:D (antyplagiatowe?) :D

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...