Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

E-papierosy zwiększają zjadliwość lekoopornych bakterii

Rekomendowane odpowiedzi

E-papierosy zwiększają zjadliwość lekoopornych bakterii, zmniejszając przy tym zdolność komórek nabłonka do ich zabijania.

Naukowcy z VA San Diego Healthcare System i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego badali wpływ "dymu" z e-papierosów na żywe metycylinooporne gronkowce złociste (MRSA) i ludzkie komórki nabłonka. MRSA kolonizują nabłonek nosogardzieli, gdzie zarówno bakterie, jak i komórki nabłonka są poddawane oddziaływaniu wdychanych substancji, takich jak dym z papierosów i e-papierosów.

Jak opowiada prof. Laura E. Crotty Alexander, ekspozycja na opary z e-papierosów zwiększała wirulencję MRSA, przez co unikały one zniszczenia przez peptydy antydrobnoustrojowe (AMP, od ang. antimicrobial peptides) i makrofagi. Amerykanka dodaje , że metycylinooporne gronkowce złociste nie stawały się jednak tak agresywne, jak pod wpływem dymu papierosowego.

Akademicy hodowali MRSA (szczep USA 300), stosując stężenia oparów z komercyjnych e-papierosów. Przyglądano się 5 czynnikom przyczyniającym się do wirulencji MRSA: 1) tempu wzrostu, 2) wrażliwości na działanie reaktywnych form tlenu (RFT), 3) ładunkowi powierzchniowemu, 4) hydrofobowości i 5) tworzeniu biofilmu. Okazało się, że "dym" z e-papierosów oddziaływał zwłaszcza na czynniki 3. i 5.

Crotty Alexander podejrzewa, że spore znaczenie może mieć wywoływana przez opary szybka zmiana pH z 7,4 na 8,4. Zasadowica stanowi dla komórek stres, a sygnał zagrożenia aktywuje mechanizmy obronne. By uniemożliwić AMP wiązanie, ładunek na powierzchni MRSA staje się silniej dodatni. Ponadto bakterie tworzą grubsze biofilmy, przez co lepiej przylegają do powierzchni.

Zespół zauważył, że kontakt z dymem ze zwykłych papierosów wywoływał 10-krotnie większe zmiany w zakresie ładunku powierzchniowego, poza tym wpływał również na hydrofobowość, zmniejszał wrażliwość na RFT oraz AMP.

W mysim modelu zapalenia płuc zaobserwowano, że przeżywalność MRSA wystawionych na oddziaływanie dymu papierosowego była aż 4-krotnie wyższa, a bakterie uśmiercały 30% gryzoni więcej niż gronkowce kontrolne. MRSA wystawione na oddziaływanie oparów z e-papierosów także były bardziej zjadliwe, z 3-krotnie większą przeżywalnością.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...