Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Patogeny przeżywają długi czas na powierzchniach w samolocie

Rekomendowane odpowiedzi

Chorobotwórcze bakterie, np. metycylinooporny gronkowiec złocisty (MRSA), mogą pozostawać na powierzchniach w samolocie przez parę dni, a nawet tydzień.

Wielu podróżnych martwi się, że przez długi czas spędzany w zatłoczonych kabinach samolotu zarazi się czymś od innych. Nasz raport dotyczy pierwszego etapu badania tego potencjalnego problemu - wyjaśnia Kiril Vaglenov z Auburn University.

By patogen mógł ulec transmisji z powierzchni kabinowych na człowieka, musi przeżyć warunki środowiskowe panujące na pokładzie. Amerykanie testowali 2 bakterie: MRSA (od ang. methicillin-resistant Staphylococcus aureus) i E. coli O157:H7. Od dużego przewoźnika pozyskali próbki 6 rodzajów materiałów (skórę, podłokietnik, plastikowy składany stolik, metalowy przycisk ze spłuczki, roletę okienną oraz wyściółkę kieszeni siedzenia), zaszczepili je bakteriami i wystawili na oddziaływanie typowych samolotowych warunków.

Okazało się, że MRSA przeżył najdłużej (168 godzin) na materiale z kieszeni siedzenia, a E. coli O157:H7 na materiale z podłokietnika (96 godz.).

Nasze dane pokazują, że obie bakterie mogą przeżyć wiele dni na wybranych powierzchniach, niezależnie od rodzaju symulowanego płynu ustrojowego, a to stwarza ryzyko transmisji przez kontakt ze skórą.

W przyszłości zespół zamierza znaleźć skuteczne strategie czyszczenia i dezynfekcji, a także przetestować powierzchnie o naturalnych właściwościach przeciwbakteryjnych.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...