Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

CO2 zagraża źródłom żywności

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Harvard School of Public Health (HSPH) przeprowadzili badania, które wskazują na najpoważniejsze jak dotychczas zagrożenie dla ludzkiego zdrowia związane z globalnym ociepleniem. Uczeni z Harvarda ostrzegli, że gdy koncentracja CO2 w atmosferze osiągnie taki poziom, jaki jest obecnie prognozowany dla roku 2050, to będziemy mieli do czynienia ze znaczącym spadkiem zawartości cynku i żelaza w roślinach uprawnych. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie 2 miliardy ludzi cierpią na niedobory cynku i żelaza, co przyczynia się do śmierci 63 milionów ludzi rocznie, zagrożenie związane z jeszcze większymi deficytami jest bardzo poważne.

Już wcześniej prowadzono w laboratoriach i szklarniach eksperymenty, które wskazywały, że rosnąca koncentracja CO2 w atmosferze prowadzi do zmniejszenia wartości odżywczych roślin. Jednak badania takie były krytykowane właśnie z powodu tego, iż prowadzono je w sztucznych warunkach. Złotym standardem są tutaj bowiem eksperymenty prowadzone na otwartych przestrzeniach, nad którymi powietrze jest sztucznie wzbogacane dwutlenkiem węgla (FACE – free air carbon dioxide enrichment).

Naukowcy z HSPH zbadali 41 odmian zbóż i roślin strączkowych uprawianych metodą FACE w siedmiu miejscach w USA, Japonii i Australii. Poziom CO2 nad uprawami został zwiększony do 546-586 części na milion. Okazało się, że doszło do znaczącej redukcji cynku, żelaza i białka w ziarnach zbóż. Na przykład ilość cynku, żelaza i białka w ziarnach pszenicy z pól FACE była o – odpowiednio – 9,3%, 5,1% i 6,3% mniejsza niż w ziarnach uprawianych na polach nad którymi powietrze nie było wzbogacane CO2. Zawartość cynku i żelaza zmniejszyła się też w roślinach strączkowych. Nie stwierdzono w nich redukcji ilości białka.

Naukowców zaskoczyły wyniki uzyskane z badań ryżu. W niektórych odmianach spadek zawartości żelaza i cynku był znacznie mniejszy niż w innych. Do daje nadzieję, że możliwe jest wyhodowanie takiej ryżu o zmniejszonej wrażliwości na większe stężenia CO2.

Samuel Myers z HSPH, główny autor badań, mówi, że w przyszłości konieczne będzie dodatkowe nawożenie ziemi cynkiem i żelazem oraz dostarczanie całym populacjom suplementów diety, które uzupełnią niedobory mikroelementów. Ludzkość prowadzi obecnie eksperyment na skalę globalną. Gwałtownie zmieniamy środowiskowe na jedynej znanej nam planecie nadającej się do zamieszkania. W miarę postępów tego eksperymentu czeka nas wiele niespodzianek. Jedną z nich jest odkrycie, że zwiększony poziom CO2 zagraża naszym zasobom pożywienia - stwierdził Myers.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...