Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ile razy Pinokio mógłby skłamać, nim nos złamałby mu kark?

Rekomendowane odpowiedzi

Student z Uniwersytetu w Leicester wyliczył, że nim doszłoby do złamania karku przez zbyt ciężki nos, Pinokio mógłby skłamać tylko lub aż 13 razy. Po tym czasie środek ciężkości przesunąłby się o ponad 85 m, a ogólna długość nosa sięgnęłaby imponujących 208 m.

Dla uproszczenia Steffan Llewellyn założył, że głowa pajaca jest sferą, nos ma kształt walca, a zwrócona ku górze siła wywierana przez szyję działa z tyłu głowy. W artykule zamieszczonym w Journal of Interdisciplinary Science Topics młody fizyk zaznacza, że choć dyskutuje się, z jakiego drewna wyrzeźbiono Pinokia, na potrzeby eksperymentu przyjęto, że z dębiny o gęstości 750 kgm-3.

Jak wyjaśnia Brytyjczyk, kark lalki pęknie, gdy próg wytrzymałości na ściskanie zostanie przekroczony przez nadmierną masę głowy. Zwykle ciężar nosa można pominąć, ale nie w przypadku Pinokia, u którego po każdym kłamstwie jego długość się podwajała.

Student założył, że masa głowy się nie zmieniała i wynosiła 4,18 kg. Początkowo nos miał długość 2,54 cm, średnicę 2 cm, a środek ciężkości znajdował się pośrodku. Wyliczono, że ważył on 0,006 kg. Ponieważ mamy do czynienia z układem dźwigniowym, waga oddziałująca na szyję zależy od odległości, w jakiej przykładana jest siła. Najpierw wynosiła ona 4,51 N, była więc znikoma w porównaniu do wytrzymałości szyi z dębiny.

W momencie, kiedy długość nosa Pinokia wzrosłaby do nieco ponad 140 m, siła działająca w dół doprowadziłaby do złamania karku. Po 13. kłamstwie wydłużający się wykładniczo nos miałby 208 m. Punkt krytyczny zostałby więc przekroczony gdzieś między 12. a 13. rozminięciem się z prawdą...



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To smutne że takie "coś" (w cudzysłów należy sobie indywidualnie podstawić bardziej adekwatne określenie) jest podawane jako warty przeczytania naukowy news.

Zresztą abstrachując od powagi tematyki praca zawiera poważne błędy.

Nie uwzględniono faktu że nos ulegnie złamaniu zdecydowanie szybciej niż szyja przy lalce zawieszonej wystarczająco wysoko, a nos Pinokia stojącego na ziemi (zdecydowanie poniżej 1.4m) ulegnie wygięciu i położy się na ziemi przez co nie ulegnie złamaniu nigdy. Całkowicie zaniedbano efekty dynamiczne wynikające ze wzrostu nosa. W zależności od modelu wzrostu nos zacznie się wyginać na ziemi i pęknie, albo Pinokio rozpocznie podróż dookoła świata. Warto też rozpatrzyć co się stanie z kłamiącym Pinokiem w oceanie.

Ilość kłamstw jest wartością dyskretną, więc przy przyjęciu modelu opisanego w pracy powinien się złamać dokładnie po 13 kłamstwach a nie gdzieś pomiędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko zaksięgują pieniądze z grantu, to przeprowadzą bardziej dokładne analizy. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...