Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Awatar zdradzi offline'ową płeć

Recommended Posts

Choć w online'owej grze można zostać, kimkolwiek się chce, wygląda na to, że i tak mężczyźni wybierający awatara płci żeńskiej i tak zdradzą zachowaniem swoją prawdziwą płeć.

Kanadyjsko-amerykański zespół wykorzystał w studium stworzoną na zamówienie misję World of Warcraft. Psycholodzy zauważyli, że postać płci przeciwnej wybrało 23% badanych mężczyzn i 7% kobiet. W czasie gry rejestrowano ruchy, rozmowy i kliknięcia na interaktywne obiekty.

Naukowcy stwierdzili, że w porównaniu do panów z męskimi postaciami, mężczyźni z żeńskimi awatarami posługiwali się większą liczbą emocjonalnych fraz i wykorzystywali więcej emotikonów oznaczających uśmiech. Częściej wybierali też atrakcyjne awatary. W największym stopniu zdradzał ich jednak sposób poruszania się. Tacy gracze częściej się cofali i trzymali się dalej od grupy niż kobiety będące żeńskimi postaciami. Poza tym mężczyźni z kobiecymi awatarami skakali średnio 116 razy częściej od pań. Ruch jest mniej świadomy niż rozmowa, dlatego może być lepszą wskazówką offline'owej płci - podkreśla Mia Consalvo z Concordia University.

Jak wyjaśnić ten pociąg do skakania? Autorzy artykułu z pisma Information, Communication and Society wysuwają kilka hipotez. Wg nich, ponieważ mężczyźni posługują się czasem żeńskimi awatarami, by zwrócić na siebie uwagę lub sprawić, by inni traktowali ich milej, poskoki mogą być właśnie sposobem wzbudzenia atencji. Skakanie może także pokazywać, że awatar służy raczej do zabawy niż wykonywania poważnych zadań (badany komunikuje, że jego zamiarem jest, by awatar odegrał w grze mniej poważną rolę).

Nasze wyniki stanowią poparcie dla teorii feministycznych. Sugerują bowiem, że choć płeć jest potężną kategorią społeczną, można ją realizować na wiele różnych sposobów. Posługując się żeńskim awatarem, mężczyźni niekoniecznie muszą maskować swoją offline'ową płeć, ale studium pokazało, że wzmacniają wyidealizowane wyobrażenia nt. kobiecego wyglądu i komunikacji - podkreśla Consalvo.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posługując się żeńskim awatarem, mężczyźni niekoniecznie muszą maskować swoją offline'ową płeć, ale studium pokazało, że wzmacniają wyidealizowane wyobrażenia nt. kobiecego wyglądu i komunikacji

O to akurat mogli mnie zapytać. Zawsze, jak mam wybór, gram laskami tylko dlatego, że są ładniejsze ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pogo - true, zwłaszcza jeśli ta postać ma odpowiednio duże "parametry" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...