Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Ludwik

Dzisiejsi komunisci

Rekomendowane odpowiedzi

"2 ) Po wyliczeniu tych celow pisza oni ze "idealne spoleczenstwo skadac sie bedzie osób pracujacych dla wspólnego dobra; slowo "my" bedzie czesciej uzywane niz slowo "ja." Bedzie to zespol ludzi polaczonych wiezami milosci, przyjazni, wzajemnego szacunku i wzajemnej pomocy. Bedzie to spoleczenstwo, w ktorym pojecia "narodowosc" i "religia" przestana byc przyczynami wrogosci i nienawisci; stana sie one podstawami wzajemnego zrozumienia i szacunku. Wysilki i zdolnosci jednostek stana sie czescia wspólnego dobra. Bedzie to spoleczenstwo, w którym wszystko bedzie dastepne mlodym i w ktorym starzy ludzie beda szanowani. Pienadze przestana byc miernikiem sucesow zyciowych; miernikami takimi stana sie wysokie wartosci moralne, talent, ciezka praca, wiedza, profesjonalizm, i chec sluzenia sprawom pozytecznym."

 

tak mi się od razu skojarzyło z:

"W perfekcyjnym socjalistycznym państwie władza nie będzie przyciągać maniaków. Decydenci nie będą w żadnym stopniu stronniczy gdy przyjdzie im postanawiać o sprawach dotyczących ich samych. Nie będzie istniała możliwość, by zręczny człowiek mógł używać państwowych instytucji do swoich prywatnych celów. A rzeki będą płynąć pod górę." David Friedman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor pisze kilka dziwnych rzeczy. Przeszkadza mu, jeśli ktoś jest bogaty, bo majątek wytworzyli jego rodzice, a nie on. Tylko jakie to ma znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego czy to był jeden człowiek, czy dwóch ludzi. Równie dobrze mógłby to być jeden długo żyjący człowiek. Nie zwiększyłoby to zawartości portfela osoby trzeciej. Po drugie narzeka, że ludzie dorobili się dzięki badaniom finansowanym przez podatnika, po czym problemem okazuje się, że już nie będą mogli zarabiać na takich działaniach państwa, bo państwo ma małe wpływy z podatków(nie wiem czy kiedykolwiek w historii miało większe), a więc będą musieli za badania, na których się wzbogacą płacić sami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o wpływ na działanie państwa przez ultra bogaczy; na kształtowanie się prawa, uczestnictwo państwa w strukturach międzynarodowych, czy też działanie wbrew interesowi państwa np. sprzedaż broni do kraju z którym prowadzona jest wojna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...