Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Lampa UV przyszłości

Recommended Posts

W Japonii stworzono lampę, która emituje wysokoenergetyczne światło ultrafioletowe, którego długość fali wynosi 140-220 nanometrów. To pierwsze takie urządzenie wyprodukowane przez człowieka. Fale o wspomnianej długości rozprzestrzeniają się w próżni. W obecności tlenu dochodzi do błyskawicznej absorpcji takich fal. Cecha ta czyni nową lampę niezwykle przydatną w medycynie i przemyśle półprzewodnikowym. Gdy wspomniane fale trafią na molekuły zawierające tlen powstają wysoce reaktywne wolne rodniki, które niszczą mikroorganizmy znajdujące się na powierzchni.

 

Obecnie wykorzystywane lampy UV są duże, nieporęczne i drogie. Zużywają dużo energii, nagrzewają się, zawierają toksyczne gazy i charakteryzują się krótkim czasem pracy. Lampa opracowana przez Japończyków nie ma tych wad. Wykorzystano w niej bowiem luminofor w stanie stałym zbudowany ze związku KMgF3, który jest łatwy w produkcji, nie wymaga użycia toksycznych gazów ani metali ziem rzadkich.

 

„Nasza lampa to obiecujące źródło światła. Pracuje dłużej, jest mniejsza, bardziej stabilna i nie nagrzewa się. Może być wspaniałą alternatywą dla lamp rtęciowych, ekscymerowych i deuterowych” - mówi Shingo Ono z Instytutu Technologicznego w Nagoi.

 

Jednym z wyzwań stojących przed konstruktorami nowej lampy było opracowanie bezpiecznej metody produkcji luminoforu zawierającego stężone toksyczne fluorki. Naukowcy zwiększyli bezpieczeństwo procesu produkcyjnego poprzez nakładanie cienkich warstw związków chemicznych na powierzchnie wzbudzone światłem lasera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] wysokoenergetyczne światło ultrafioletowe, którego długość fali wynosi 140-220 nanometrów. [...] Fale o wspomnianej długości rozprzestrzeniają się w próżni. W obecności tlenu dochodzi do błyskawicznej absorpcji takich fal.

 

Może być to nieco mylące. W próżni rozprzestrzeniają się bezproblemowo nie tylko te fale elektromagnetyczne. ;) Ten zakres widma (VUV) rozprzestrzenia się zresztą nie tylko w próżni. Jest skutecznie blokowany przez powietrze i (poniekąd) stąd historyczna nazwa tego zakresu - vacuum UV. Bardziej "wysokoenergetyczne" jest promieniowanie z zakresu EUV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chyba jakiś błąd się wkradł "...zawierające tlen dochodzi powstają wysoce reaktywne..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...