Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Holandia ma zmienić swój stosunek do piractwa

Rekomendowane odpowiedzi

Holandia, która ma łagodne przepisy dotyczące praw autorskich, będzie musiała zmienić swoje praktyki sądowe. Zmusza ją do tego wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że holenderskie sądy nie mogą tolerować pobierania z nielegalnych źródeł treści chronionych prawem autorskim. Rząd Holandii próbował argumentować, że pobieranie takiego materiału jest podobne do kopiowania zakupionego CD czy DVD.

W związku z wyrokiem europejskiego sądu holenderskie Ministerstwo Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości oświadczyło, że pobieranie z nielegalnych źródeł zostaje natychmiast zakazane. Holandia nie zmieni co prawda obowiązujących przepisów, ale krajowe sądy nie będą już mogły interpretować prawa tak, by zezwalać na tego typu praktyki.

Holandia nie będzie ścigała pojedynczych osób pobierających pliki. Lokalne prawo traktuje takie działanie jako wykroczenie przeciwko kodeksowy cywilnemu, nie jako przestępstwo kryminalne. Organa ścigania skupią się raczej na osobach nielegalnie udostępniających duże ilości treści chronionych prawem autorskim.

W Holandii, podobnie jak w Polsce, obowiązuje opłata reprograficzna, czyli podatek nałożony m.in. na czyste nośniki cyfrowe. Wpływy z tego podatku trafiają do właścicieli praw autorskich i mają im pokryć straty spowodowane piractwem. Wielkie koncerny, w tym Sony i Philips, uznały, że opłata taka nie pokrywa ich strat, dlatego też zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości o wydanie Holandii zakazu tolerowania indywidualnego piractwa.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W Holandii, podobnie jak w Polsce, obowiązuje opłata reprograficzna, czyli podatek nałożony m.in. na czyste nośniki cyfrowe. Wpływy z tego podatku trafiają do właścicieli praw autorskich i mają im pokryć straty spowodowane piractwem.

 

Czyli czystej wody socjalizm. Nie jest ważne, w jakim celu kupujemy czysty nośnik. Ustawodawca zakłada, że skoro kupuję, to jestem złodziejem. Mnie osobiście to boli. A firmom tego mało. Wybaczcie, ale czy to przeciętny podatnik ma płacić za brak odpowiedniej ochrony produktu jakiegoś twórcy? Skoro nie potrafi ochronić swojej własności, to niech nie tworzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakież to podatki i na co nałożone, pokryły by "straty" rzeczowych koncernów, biorąc pod uwagę że PKB by pewnie brakło ;). Swoją drogą co ma philips do kopiowania z internetu? Sony chyba faktycznie jakąś wytwórnie muzyczną posiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swoją drogą co ma philips do kopiowania z internetu? Sony chyba faktycznie jakąś wytwórnie muzyczną posiada.

 

Sig, przecież Philips to również "żarówki", a obrazek "żarówki" można na płytę nagrać. Prawda? ;)

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Holenderskie sondy miały prawo wydawać takie wyroki ,gdyż zezwala na to dyrektywa o harmonizacji niektórych aspektów prawa autorskiego lub dyrektywa INFOSOC oraz KPC(Karta Praw Człowieka).Jedna z tych dyrektyw INFOSOC lub o harmonizacji niektórych aspektów prawa autorskiego zezwala na nie komercyjne wykorzystywanie treści za godziwą rekompensatą dla podmiotów uprawnionych.Przesłanka ta zostaje spełniona po przez opłaty od piractwa więc orzeczenia holenderskich sądów wydawały się być zgodne z prawem. Ponad to sama budowa dyrektywy o harmonizacji prawa autorskiego jest nie konstytucyjna,a opłaty od piractwa niezgodne z prawem gdyż w mojej ocenie nie można pobierać opłat za rzeczy nielegalne. Podsumowujący wyrok trybunału jest niezgodny z KPC i częściowo z jedną z powyższych dyrektyw.

W mojej ocenie są trzy rozwiązania:

 

Rozwiązanie pierwsze znieść opłaty od piractwa i bezwzględnie ścigać "piratów".(Co jest rozwiązaniem niezgodnym z KPC i Konstytucją)

 

Rozwiązanie drugie też niezgodne z KPC i Konstytucją to legalizacja "piractwa"

 

Trzecie rozwiązanie to tak regulacja prawno-autorska ,żeby i twórcy kultury i odbiorcy byli zadowoleni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja2323, czy krzycząca, nieczytelna zieleń ma podkreślić nieczytelność, czy też "holenderskość"?

 

Holenderskie sondy miałyo harmonizacji prawo wydawać taki wyroki w zgodzie z KPC(Kartą Praw Człowieka) oraz dyrektywą niektórych aspektów prawa autorskiego lub INFOSC , gdyż jedna z tych dyrektyw zezwala na nie komercyjne wykorzystywanie treści za godziwą rekompensatą dla podmiotów uprawnionych.

 

Można bardziej po polsku niż po "zielonemu"? KOMPLETNIE nie rozumiem, o co Ci chodzi.

 

gdyż w mojej ocenie nie można pobierać opłat za rzeczy nielegalne

 

W mojej też. Ale nie wiem, czy wiesz, że większość klocków hamulcowych dostępnych np. w tym kraju to podróbki. Są NIELEGALNE. Ale nikt mi nie chce w sklepie dać ich za darmo. :)

 

Edit: serdecznie dziękuję Ci Ja2323 za zmianę barw, ale dalej:

Holenderskie sondy miały prawo wydawać takie wyroki

jest dla mnie KOMPLETNIE nieczytelne. Tu, w Polsce, sonda kojarzy się bardziej z badaniem statystycznym, i w żadnej mierze nie ma szans (PRAW przede wszystkim!) do jakiejkolwiek zmiany prawodawstwa. Podejrzewam, że w Holandii jest podobnie (w tej mierze) jak w Polsce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astroboy - klocki hamulcowe występujące Polsce to "nielegalne" podróbki ?? Ciekawa teoria, rozwiń proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pieniądze zwracane są twórcą? Jeżeli mam prawa autorskie do czegoś to już należy mi się zwrot czy muszę być korporacyjnym gigantem żebym zaczął się liczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...