Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gwałtowny wzrost liczby przypadków autyzmu

Recommended Posts

Eksperci z amerykańskiego CDC (Center for Disease Control and Prevention) ze zdumieniem poinformowali, że w latach 2008-2010 liczba diagnozowanych przypadków autyzmu u dzieci zwiększyła się aż o 30%. Jeszcze przed 6 laty jedną z chorób ze spektrum autyzmu (ASD) diagnozowano u 1 na 88 dzieci. Obecnie diagnozuje się je u 1 na 68.

Specjaliści nie wiedzą, czy taka zmiana to efekt gwałtownie rosnącej liczby przypadków zachorowań, doskonalszych metod diagnostycznych czy też połączenie obu czynników.

Wzrost liczby zdiagnozowanych przypadków nie jest jednak całkowitym zaskoczeniem. Jeszcze w roku 2000 choroby ze spektrum autyzmu rozpoznawano u 1 na 150 dzieci. Od tamtej pory odsetek ciągle się zwiększa.

Obecnie około 50% dzieci, u których zdiagnozowano ASD wykazuje się przeciętną lub ponadprzeciętną inteligencją. Jeszcze 10 lat temu takie dzieci stanowiły około 30% przypadków ASD. Zdaniem Sarah Spence, neurolog z Boston Children's Hospital, to wskazuje, że wzrost jest spowodowany udoskonaleniem metod diagnostycznych.

Jednak psycholog Catherine Lord z Weill Cornell Medical College, która od lat bada autyzm, doradza ostrożność w interpretowaniu danych. Zauważa, że pomiędzy poszczególnymi regionami istnieje olbrzymia różnica w liczbie zdiagnozowanych przypadków – od 1 na 45 w New Jersey, po 1 na 175 w Alabamie. Jako naukowcowi trudno mi w to uwierzyć. Najwyższy czas, by CDC poważnie przyjrzało się sprawie i spróbowało zbadać, skąd tak duża różnica - mówi Lord.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

W Polsce wciąż jeszcze dominują dyplomowane ADHD, dysmózgowia i inne dyscośtam, które da się przekwalifikować na pogranicza spektrum autyzmu, kiedy tylko nastanie na to moda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

68 / 88 to jest tylko 23% wzrost... jakoś tak bliżej do 20 niż 30 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już kiedyś moje liczydło wykazało inny (błędny) wynik, od Twojego. Tym razem podaje wzrost, dokładnie o 29,41%.

Ciekawe. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może byś koledze wytłumaczył, że chodzi o

(1/68 - 1/88)/(1/88) = (88-68)/68 = 29,41%

Na marginesie, rachunek nie jest poprawny. Nie uwzględnia przyrostu naturalnego. ;)

Nie chce mi się sięgać do oryginału, ale wydaje mi się, że "częstość diagnozowanych przypadków autyzmu zwiększyła się o 30%" brzmi rozsądniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...