Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Odkryto najstarszego naśladującego rośliny straszyka

Recommended Posts

Zespół pracujący pod kierownictwem Maomina Wanga z Capital Normal University odkrył w Mongolii Wewnętrznej nowy gatunek kopalnego straszyka - Cretophasmomima melanogramma.

Przez brak lub niewielką liczbę skamieniałości naukowcy niewiele wiedzą o rozwoju mimikry u przodków straszyków. Tym cenniejsze są więc 3 okazy (samica i 2 samce), znalezione na stanowisku Jehol z okresu kredy (sprzed ok. 126 mln lat). U gatunku zidentyfikowano cechy upodobniające do odkrytych w tym samym miejscu roślin. Po złożeniu pokryte równoległymi czarnymi paskami skrzydła tworzyły języczkowaty kształt. Spokrewniona z miłorzębem roślina, której skamieniałości znaleziono w pobliżu (Membranifolia admirabilis), także miała liście-języczki, w dodatku pasiaste.

Nowe fosylia pokazują, że sama strategia obronna występowała już we wczesnej kredzie, jednak owadom nadal brakowało udoskonaleń ostatnich form, takich jak zaokrąglenia przednich odnóży do ukrywania głowy. Znalezisko sugeruje, że u tych owadów mimikra liściowa poprzedzała upodobnienie do gałązek i kory.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...