Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Płynne paliwo z gazu

Recommended Posts

Trwająca w USA rewolucja energetyczna wywołana wydobyciem gazu łupkowego może wkroczyć w następną fazę. Pojawiła się bowiem nadzieja na tanią i prostą zamianę gazu w płynne paliwo oparte na alkoholu.

Najbardziej niespodziewanym odkryciem dokonanym przez uczonych z Brigham Young University i The Scripps Research Institute jest stwierdzenie, że metale takie jak tal czy ołów mogą być katalizatorami reakcji zmieniającej gaz w alkohol. Co więcej reakcja odbywa się w temperaturze zaledwie 180 stopni Celsjusza, czyli znacznie niższej niż pracują tradycyjne metale używane w roli katalizatorów, które wymagają temperatury 1400-1600 stopni.

To zupełnie nowe odkrycie, które pozwoli na zamianę gazu w przydatne chemikalia za pomocą prostych materiałów i w umiarkowanie wymagających warunkach - mówi profesor chemii Robert Crabtree.

Zwykle w celu zamiany gazu w inny produkt konieczne jest odseparowanie jego trzech składowych: metanu, etanu i propanu. Niemal nikt nie próbuje prowadzić reakcji na mieszaninie. Okazuje się, że możemy wykorzystać naturalną mieszankę gazów i wszystkie trzy zmieniać w coś innego - stwierdził jeden z autorów badań, profesor Daniel Ess.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...