Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zidentyfikowano jedną z największych znanych nam gwiazd

Rekomendowane odpowiedzi

Olivier Chesneau, korzystając z Very Large Telescope, odkrył największą znaną żółtą gwiazdę. Hiperolbrzym HR 5171 A jest jednocześnie jedną z 10 największych znanych nam gwiazd. Jego średnica jest 1300 razy większa od średnicy Słońca, zatem jest on większy od słynnej Betelgezy.

HR 5171 A jest około miliona razy jaśniejszy od naszej gwiazdy.

Podczas badań naukowcy wykorzystali technikę interferometrii, dzięki której połączyli dane z wielu pojedynczych teleskopów, tworząc w ten sposób wirtualny teleskop o średnicy 140 metrów. Po uzyskaniu nowych danych naukowcy przejrzeli dane archiwalne z ostatnich 60 lat, by sprawdzić, jak HR 5171 A zachowywała się w przeszłości.

Żółte hiperolbrzymy należą do największych i najjaśniejszych gwiazd w naszej galaktyce. Są też bardzo rzadkie. Dotychczas znamy kilkanaście takich obiektów. HR 5171 A znajduje się w odległości niemal 12 000 lat świetlnych od Ziemi, ale dzięki temu, że jest olbrzymia, można ją zobaczyć gołym okiem. Pod warunkiem, że ma się bardzo dobry wzrok.

Hiperolbrzym należy do układu podwójnego. Towarzyszy mu mniejsza gwiazda, która obiega olbrzyma w ciągu 1300 dni. Temperatura powierzchni HR 5171 A wynosi około 5000 stopni Celsjusza, a jego towarzysz jest nieco cieplejszy.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nigdzie nie mogę znaleźć informacji o masie tej gwiazdy... Ciekawy jestem jak wypada w porównaniu z czerwonymi nadolbrzymami (oczywiste, że jest cięższy, ale o ile?)

Google nie umie mi pomóc :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masa Układu to 39 mas Słońca... podczas gdy czerwone nadolbrzymy mają zwykle 20-30. Różnica całkiem konkretna...

Wydaje mi się tylko, że gdzieś widziałem podana masę mniejszego obiektu równą 6 mas Słońca... czytałem to wczoraj, nie jestem już pewien czy czegoś nie przekręciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.aanda.org/articles/aa/full_html/2014/03/aa22421-13/aa22421-13.html

"A total current system mass of 39+40-22M  and a high mass ratio q ≥ 10 is inferred for the system."

Mniej masywny składnik musi mieć zatem mniej niż 3,9 M (wyznaczenie stosunku mas okazuje się tutaj niezbyt łatwe).

 

Edit: zwróć Pogo uwagę na niepewność wyznaczenia masy. :) Często jest to normalka.

 

Edit2: ups. Szczęście, że nikt nie zauważył. :) Masa całkowita = 39 z q = 10 daje M2 ok. 3,5. :)

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 000 lat świetlnych od Ziemi

 

Czyli stosunkowo blisko jak na kosmiczne warunki. W dalekiej przyszłości po przemianie w supernową może zagrozić Ziemii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...