Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rolls-Royce pracuje nad pływającymi dronami

Rekomendowane odpowiedzi

Pogo, rzuciłeś ciężką rękawicą. Nie chce mi się w tej mojej popapranej płycie sięgać po nią (zapewne wiesz, ile to pracy!). Ale kilka drobnych uwag przed wyjściem na uklepaną ziemię. ;)

 

Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, więc uśredniony wynik jest na korzyść maszyn.

Jeśli głupia maszyna wiozła zasobność w Au pewnego bogatego banku, to wierz mi, średnią wsadzą Ci wiesz gdzie. :)

 

Autonomiczne pojazdy mają o tyle sens, że są w stanie szybciej niż człowiek przekalkulować potencjalne zdarzenia (zrobić symulacje) i wybrać najlepszą.

W tym dobry blef? :D

 

Autonomiczne pojazdy potencjalnie powinny powodować mniej zdarzeń w typowych warunkach

Typowe warunki "ogarnia" mój kalkulator.

 

Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, więc uśredniony wynik jest na korzyść maszyn

Pogo, "ilość" niewiele musi mieć wspólnego z kosztami. Kłania się "inteligencja". ;)

 

Maszyna doprowadzi do śmierci 100 osób w sytuacji, w której człowiek by sobie poradził, ale pozwoli uniknąć śmierci 1000 osób, które zginęłyby gdyby był tam człowiek za sterami (wliczając prawdopodobieństwo ludzkiego błędu).

Myślę, że są ludzie, którzy wbrew LOGICE ocaliliby tę setkę łącznie z tym tysiącem....

 

Jestem za maszynami, ale jeszcze nie teraz... jeszcze trzeba czasu na pracę nad algorytmami... a może nie doceniam obecnych możliwości...

Ja też. Ale chyba przeceniamy możliwości współczesnych MASZYN.

 

Czekam na odpowiedź: "Chcesz traktować ludzkie życie, jak statystykę?"... czekam :) - i wierzę, że ktoś odpowie za mnie :)

Ludzkie życie to TYLKO statystyka. Masz jakiś argument przeciw? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam... jestem przygotowany na potwierdzenie, że to statystyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Autonomiczne pojazdy mają o tyle sens, że są w stanie szybciej niż człowiek przekalkulować potencjalne zdarzenia (zrobić symulacje) i wybrać najlepszą.

 

Niestety mają też wadę, bo niski etycznie kretyn może nimi wymordować innych kretynów ale i normalnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzkie życie to TYLKO statystyka. Masz jakiś argument przeciw? :)

Ja mam. Powiedzmy, że masz wybrać: Zginiesz Ty lub dwóch morderców. Wyboru dokonasz na podstawie statystyki? Jeśli nie, to znaczy, że jest dla Ciebie czymś więcej niż tylko statystyką.

Niestety mają też wadę, bo niski etycznie kretyn może nimi wymordować innych kretynów ale i normalnych.

Czy to nie wada każdego pojazdu? Właściwie większości przedmiotów, a nawet rąk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiedzmy, że masz wybrać: Zginiesz Ty lub dwóch morderców. Wyboru dokonasz na podstawie statystyki?

Przeprowadź to badanie na statystycznie istotnej próbce człowieków. Statystycznie KAŻDY wybierze tak samo. Każdy ocali siebie. Statystyka rządzi. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedząc kogo masz do wyboru komputer może wybrać morderców. Szczególnie jeśli to seryjni mordercy. Wówczas uratuje, być może, nawet kilkanaście osób, które oni by zabili.

Ale mówimy tu raczej o sytuacjach: będzie wypadek - nie będzie wypadku.

 

Wiedząc, że na każde przepłynięte 1 000 000 mil zdarza się jedna głupia wpadka człowieka, która kosztuje kogoś życie... a maszynie się to nie zdarza (zmęczenie, rutyna, utrata koncentracji)

A jednocześnie ekstremalna sytuacja, z której człowiekowi udaje się uratować statek zdarza się raz na 100 000 000 mil... a tutaj maszyna zawodzi...

 

Którym statkiem wolisz płynąć jako pasażer? (nie ma opcji łączonej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mało danych aby stwierdzić. Ciekawe jak to wpłynie na koszty transportu itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisali: dla kontenerowców to ok 15% taniej, przynajmniej jeśli liczymy tylko paliwo, bez załogi.

A serwis po zawitaniu do portu nadal będzie tańszy niż kilka tygodni opłacania załogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...