Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ponad 700 nowych planet

Rekomendowane odpowiedzi

NASA poinformowała, że Teleskop Keplera odkrył 715 nowych planet. Krążą one wokół 305 gwiazd. Odkryć dokonano dzięki analizie danych dostarczonych przez teleskop pomiędzy majem 2009 a marcem 2011 roku.

Niemal 95% nowo odkrytych planet to obiekty mniejsze od Neptuna, co oznacza, że znacznie zwiększyła się liczba znanych planet pozasłonecznych przypominających wielkością Ziemię.

Zespół pracujący przy Keplerze wciąż zadziwia nas uzyskiwanymi wynikami. Te nowe planety i systemy planetarne wyglądają nieco podobnie do naszego. To wróży świetlaną przyszłość przed badaczami, którzy będą mieli do dyspozycji Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba, i za jego pomocą będą badali nowe światy - powiedział John Grunsfeld, odpowiedzialny w NASA za Science Mission Directorate.

Przed czterema laty Kepler zaczął ogłaszać odkrycie najpierw setek, a potem tysięcy kandydatów na planety – ale to byli tylko kandydaci. Teraz opracowaliśmy metodę grupowej weryfikacji danych, dzięki czemu możemy ogłaszać odkrycia olbrzymich liczby planet - stwierdził Jack Lissauer, jeden z naukowców stojących na czele zespołu pracującego przy Keplerze.

Cztery z nowo odkrytych planet to obiekty mniejsze niż 2,5-krotność średnicy Ziemi. Znajdują się one w ekosferze swoich gwiazd, a zatem w takiej odległości, która pozwala na istnienie na planetach wody w stanie ciekłym. Jedna z tych planet – Kepler-296f – jest zaledwie dwukrotnie większa od Ziemi i krąży wokół gwiazdy, która jest o połowę mniejsza od Słońca i 20-krotnie mniej jasna. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy Kepler-296f to gazowa planeta otoczona wodorowo-helową atmosferą, czy też znajdują się na niej głębokie oceany. Obecnie wiemy, że nowo odkryte planety w systemach z wieloma planetami są małe, ich orbity są płaskie i okrągłe, przypominają naleśniki - stwierdził Jason Rowe z SETI Insitute.

Teleskop Keplera odkrył już w sumie 1676 planet pozasłonecznych.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczułem się tak, jak po nagłówku w wiadomych pismach. :)

"Ponad 700 nowych planet"

Cztery z nowo odkrytych planet to obiekty mniejsze niż 2,5-krotność średnicy Ziemi.

He, he, he. Serio, to zapraszam na:

http://exoplanets.org/

 

NASA poinformowała, że Teleskop Keplera odkrył 715 nowych planet. Krążą one wokół 305 gwiazd. Odkryć dokonano dzięki analizie danych dostarczonych przez teleskop pomiędzy majem 2009 a marcem 2011 roku.

Proszę o wybaczenie, ale te dane były analizowane na bieżąco...

 

Mariusz, myślę, że KW nie musi robić nagłówków a'la wiadomo co. ;)

Trochę krytyki (rozumiem, NASA ma miękko i musi jakoś zarabiać na życie, ale bądźmy OBIEKTYWNI).

Potencjalnych "kandydatów", których odkryje X, sprawdza potem bardzo wielu chętnych jak Y, Z, M, N, O, i inni. :)

 

Edit: Kepler zrobił swoje, o czym każdy domorosły astronom wie. I nie ma potrzeby tego udowadniać.

Jeśli wykrzyknę dziś w nagłówku: "ZBURZONO MUR BERLIŃSKI!", po czym w tekście dodam, że chodziło tu o historię sprzed lat, to będzie to GŁUPI artykuł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy na którejś z nich żyje druga taka maruda... :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie wiesz nawet jak dużo. ;-P

Oj, nie wiesz nawet, jak dużo marud, które to ukrywają kryje się na tym forum. ;)

 

Edit: ale dla poprawności, CZYM marudzę w powyższym komentarzu? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że to nie będzie ostatnie słowo Keplera. Dane zebrane przez teleskop są cały czas analizowane i kto wie, czym nas jeszcze zaskoczą... :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod każdym artykułem marudzisz kontakt@kopalniawiedzy.pl napisz pomocna dłoń zawsze się przyda ; )

Myślę że Mariusz i Ania nie pogardzą pomocną dłonią choćby w tłumaczeniach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Astroboy: skoro NASA prowadzi jakieś badania, to wychodzimy z założenia, że NASA jest najlepszym źródłem informacji o wynikach tych badań. Zatem korzystamy z ich informacji prasowych. Nie mamy ani narzędzi, ani wiedzy, ani czasu, by szczegółowo analizować każdą informację naukową pod kątem tego, czy czasem autor informacji nie przedstawia swoich osiągnięć w taki sposób, by wyglądały bardziej interesująco :)

Zresztą, jesli kogoś ta informacja zainteresuje na tyle, by zechciał ją szczegółowo sprawdzić, to dowie się, czego ma się dowiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Przepraszam; wiem że jestem marudą, ale nad tym pracuję. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, chwila słabości. ;) Ja nie miałem WĄTPLIWOŚCI. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...