Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Superrozbłysk na Księżycu

Rekomendowane odpowiedzi

Hiszpańscy astronomowie zaobserwowali najdłuższy i najjaśniejszy potwierdzony rozbłysk uderzeniowy na Księżycu. Jedenastego września zeszłego roku o 20:07 czasu uniwersalnego z naszym satelitą zderzył się meteoroid o masie ok. 400 kg, który leciał z prędkością 61 tys. km/h.

Wydarzenie zostało wychwycone przez 2 teleskopy systemu Midas (Moon Impacts Detection and Analysis System).

Choć zazwyczaj księżycowe zjawiska przelotne trwają [jak sama nazwa wskazuje] bardzo krótko - ułamki sekundy - ten rozbłysk zajął aż 8 s. Był niemal tak jasny jak Gwiazda Polarna - opowiada prof. José M. Madiedo z Uniwersytetu w Huelvie.

Hiszpanie szacują, że uderzając w Księżyc w okolicach Mare Nubium, kawałek skały o średnicy 0,6-1,4 m wyzwolił energię odpowiadającą wybuchowi 15,6± 2,5 t TNT. Uważają też, że w wyniku kolizji utworzył się 40-m krater. "To szacunki bazujące na aktualnych modelach zderzeń. Spodziewamy się, że NASA wkrótce zaobserwuje krater i potwierdzi nasze przewidywania".

Madiedo oglądał kolizję krótko po przetworzeniu ujęcia przez oprogramowanie teleskopów. Widząc to na ekranie, zdałem sobie sprawę, że jestem świadkiem rzadkiego, niezwykłego zjawiska.

Szczegóły zderzenia opisano w raporcie na łamach pisma Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MNRAS publikuje dobre i sprawdzone rzeczy. :) Pozdrowienia dla recenzentów tego pisma.

 

Aniu:

"zderzył się meteoroid o masie ok. 400 kg, który leciał z prędkością 61 tys. km/h."

polecałbym jednak: "KTÓRY LECIAŁ Z PRĘDKOŚCIĄ OK. 60 TYS. KM/H" (dodałbym jeszcze względem czego tak leciał. ;) ).

Pozdrawiam.

 

Edit: dla tych, którzy chcą podważać nazwę "meteoroidu"; to mógł być to duży meteoroid. :D Tego się trzymajmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne wątpliwości co do jednostek siły eksplozji... spodziewałem się raczej 15,6± 2,5 kt TNT (kiloton TNT), ale to może moje nadmierne nadzieje na duże BOOM :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, z ilości wyzwolonej energii wychodzi, że zderzenie nastąpiło z podaną prędkością pod kątem około 40 stopni (poprawcie mnie jeśli się mylę ?) do powierzchni księżyca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pewne wątpliwości co do jednostek siły eksplozji... spodziewałem się raczej 15,6± 2,5 kt TNT (kiloton TNT), ale to może moje nadmierne nadzieje na duże BOOM :P

 

Ciekawa uwaga. W oryginale jest mowa o 15 t TNT, ale jeśli 61 000 km/h to prędkość meteoroidu względem powierzchni Księżyca (z oryginału nie wynika), to miał on energię kinetyczną względem gruntu rzędu 1013J, co odpowiada ponad 20 kt TNT. Rahl mnie pewnie zaraz poprawi. ;)

 

Edit: sam się jednak poprawiam; energia kinetyczna to jednak ok. 6x1010J (zgodne zresztą z oryginalnym artykułem w MNRAS) :) Tak to jest, jak zbyt szybko pomnoży się przez 3,6 zamiast podzielić :D

Czyli wychodzą "zwykłe" tony TNT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...