Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kłamstwo i kreatywność to dwie strony tego samego medalu?

Rekomendowane odpowiedzi

Kłamstwo na temat wyników w jednym zadaniu może zwiększyć kreatywność w kolejnym. Dzieje się tak, bo ludzie stają się mniej ograniczeni zasadami.

Powiedzenie, że "Zasady są po to, by je łamać", leży u podłoża zarówno twórczych osiągnięć, jak i nieuczciwego zachowania - przekonuje Francesca Gino z Harvardzkiej Szkoły Biznesu.

Badając związki między twórczością i kłamstwem, Gino i Scott Wiltermuth ze Szkoły Biznesu Marshalla na Uniwersytecie Kalifornii Południowej przeprowadzili serię eksperymentów.

W jednym z nich ochotnikom prezentowano serie matryc z liczbami. W każdej macierzy należało odnaleźć dwie, które po dodaniu dawały 10. Psycholodzy wspomnieli o nagrodzie uzależnionej od liczby prawidłowych rozwiązań. Badani sami mieli powiedzieć, jak dobrze im poszło, co stwarzało pole do nadużyć. W dalszej, pozornie niezwiązanej, części eksperymentu ludziom pokazywano zestawy 3 słów. Należało podać 4. wyraz, który pasowałby do wszystkich wymienionych w pakiecie (to tzw. Test Odległych Skojarzeń, ang. Remote Association Test, RAT; w przypadku zestawu Persja-nalot-podłoga prawidłowa odpowiedź to dywan).

Amerykanie stwierdzili, że zawyżony wynik pojawiał się aż u 59% grupy. Co ciekawe, oszukiwanie w przypadku matryc wiązało się z poprawą twórczego myślenia. Oszukujący wpadali na więcej poprawnych odpowiedzi w RAT. Kolejne eksperymenty potwierdziły wstępne ustalenia.

Dodatkowe dane sugerują, że oszukiwanie sprzyja twórczości przez priming, by mniej się ograniczać zasadami.

[skupiając się na konsekwencjach kłamstwa], odwróciliśmy zależność do góry nogami [wcześniej Gino ustaliła, że nieszablonowe myślenie zwiększa prawdopodobieństwo nieuczciwych decyzji w sytuacji dylematu etycznego]. Nasze badanie sugeruje, że jednym z powodów, dla których nieuczciwość jest tak rozpowszechniona we współczesnym świecie, jest fakt, że zachowując się tak, stajemy się bardziej kreatywni. Ta kreatywność może pozwalać nam wymyślać oryginalne usprawiedliwienia dla niemoralnego zachowania i prawdopodobnie podtrzymuje tendencję do przekraczania granic etycznych.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jeśli

kłamstwo to tworzenie potencjalnie prawdziwych historii

a

kreatywność to tworzenie potencjalnie prawdziwych historii

to faktycznie, to może być to samo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WhizzKid, kreatywność to jednak coś więcej. To kreatywne geny masz w sobie. :D

Potencjalnie prawdziwe historie zostaw na boku. ;)

Jak mawiał Mistrz, powolny roślinożerca jest tylko pokarmem. :)

Byliśmy jednak szybsi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, nie każde kłamstwo jest kreatywne, ale kreatywność + zła wola prowadzi do kłamstwa. Żeby w ogóle kłamać, trzeba mieć zdolność do wyobrażania sobie alternatywnych scenariuszy, a tego wiele odosobnionych plemion kognitywnie nadal nie posiada.

 

A z taką twarzą to ja nie ryzykuję zgadywać, skąd mam te geny ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A z taką twarzą to ja nie ryzykuję zgadywać, skąd mam te geny ;P

 

Jeśli masz na myśli moją twarz, to też nie zgaduję, ale nie mam problemów (kobiety nigdy nie mówią, że mam piękną twarz, bo nie jest piękna, ale jakoś im odpowiada :D. Może to nie kwestia twarzy... :D ). Co do Twojej, to podejrzewam, że nie odkryłeś tego, o czym mówię. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...