Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Geograficzne zróżnicowanie mikrobiomu związane z otyłością

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie żyjący na terenie chłodnych, północnych szerokości geograficznych mają w przewodzie pokarmowym więcej bakterii predysponujących do otyłości niż osoby żyjące bardziej na południu.

Metaanaliza 6 wcześniejszych studiów ukazała się online w piśmie Biology Letters. Autorami opracowania są Taichi Suzuki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i prof. Michael Worobey z Uniwersytetu Arizony.

Ludzie myślą, że otyłość jest zła, ale może w przeszłości pozyskiwanie większej ilości tłuszczu i energii z diety było ważne dla przetrwania w chłodnych miejscach. Niewykluczone, że na dzisiejszy mikrobiom wpływają nasi przodkowie - wyjaśnia Suzuki, dodając, że jedna z teorii jest taka, że powiązane z otyłością bakterie lepiej pozyskują energię z pożywienia. To sugestia, że to, co nazywamy zdrowym mikrobiomem, może się różnić w poszczególnych regionach.

Być może zmiany w składzie społeczności bakteryjnych zamieszkujących przewód pokarmowy są istotne dla przystosowania się populacji różnych gatunków, w tym ludzi, do rozmaitych warunków środowiskowych - dodaje Worobey.

W przeszłości wykazano, że w jelitach otyłych ludzi i myszy dominują bakterie z typu Firmicutes, a w przewodzie pokarmowym szczupłych przedstawicieli obu wymienionych gatunków Bacteroidetes. Suzuki dywagował, że skoro zwierzęta stałocieplne są tym większe, im chłodniejszy jest klimat, w którym żyją - regułę tę sformułował w 1847 r. Christian Bergmann - to tak jak u otyłych osobników będzie u nich występować więcej Firmicutes niż Bacteroidetes. Zarówno na Uniwersytecie Arizony, jak i na UC Berkeley Suzuki analizował przystosowanie gryzoni do różnych szerokości geograficznych, później [...] pomyślał, że skoro Firmicutes i Bacteroidetes są powiązane z otyłością, czemu nie przyjrzeć się wielkoformatowym trendom u ludzi. Kiedy wrócił z wynikami wskazującymi, że rzeczywiście coś jest na rzeczy, spotkała nas spora niespodzianka - opowiada Worobey.

Student wykorzystał dane z 6 studiów, które łącznie objęły 1020 ludzi z 23 populacji z Afryki, Europy, obu Ameryk oraz Azji. Stwierdził, że bez względu na płeć, wiek czy metody wykrywania, proporcja Firmicutes rosła, a Bacteroidetes malała z szerokością geograficzną. U Afroamerykanów występowały takie same wzorce jak u Europejczyków i mieszkańców USA oraz Kanady (a nie jak u Afrykanów mieszkających w rejonach tropikalnych).

Czy mikrobiom pomaga także wyjaśnić regułę Bergmanna, trzeba będzie sprawdzić w ramach przyszłych testów eksperymentalnych, lecz odkrycie Taichiego dodaje intrygujący i kompletnie przeoczony kawałek układanki do tego skądinąd dobrze zbadanego wzorca ewolucyjnego - podsumowuje doradca Suzukiego, prof. Michael Nachman z UC Berkeley.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...