Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niezwykła Zomia

Recommended Posts

W kilku górskich dialektach Azji słowo zo oznacza odległy, mia - ludzi.  Zomia to nazwa nadana transgranicznemu obszarowi  skupiającemu miliony ludzi żyjących poza kontrolą swoich państw, ich organów i prawa stanowionego. Rzeczywistość tych ludzi w istocie jest bardzo odległa od naszej.

James C. Scott, profesor antropologii i nauk politycznych Uniwersytetu Yale i najbardziej znany z naukowców zajmujących się Zomią, twierdzi, że można dostrzec wyraźną różnicę miedzy społeczeństwami południowo-wschodniej Azji, dzieląc  jej obszar według wysokości: od 0 do 300 metrów wysokości bezwzględnej położone są tereny podległe władzy państwowej, charakteryzujące się osiadłym trybem życia ich mieszkańców; natomiast wyżej, na wysokości 300 metrów nawet do 4000 m n.p.m. zamieszkują plemiona koczownicze, zróżnicowane etnicznie i niepodległe rządom państw narodowych. To właśnie jest Zomia.

Według Scotta na Zomię składają się tereny rozciągające się od wietnamskiego Regionu Płaskowyżu Centralnego aż do północno-wschodnich Indii. Zomia obejmowałaby więc części Wietnamu, Kambodży, Laosu, Tajlandii i Birmy oraz cztery chińskie prowincje. Jego propozycja pokrywa się z tą wysuniętą w 2002 roku przez Willema van Schendela, według którego Zomia ma ok. 2,5 mln km kwadratowych, zamieszuje ją 100 milionów ludzi i obejmuje części obszarów sześciu wymienionych przez Scotta państw.
Podczas gdy regiony geograficzne określa się zwykle na podstawie zamieszkujących je narodowości i umów międzynarodowych, Zomię charakteryzuje niezależność od rządów państw narodowych.

W kilku azjatyckich dialektach "zo" oznacza "odległy", "mia" - ludzie

Grupa badaczy na czele ze Scottem uznaje Zomię za teren skupiający dwa rodzaje ludzi. Po pierwsze, zamieszkują ją grupy etniczne od lat osiadłe w górach. Ich styl życia jest postrzegany jako relikt dawnych czasów, kiedy większość ludzi żyła poza państwem, formując własne plemiona i klany. Po drugie uznają, że Zomia jako 'społeczność peryferyjna' powstała poniekąd w reakcji na utworzenie centrów gospodarczych i ośrodków będących pod władzą rządów. Skupia zatem ludzi opuszczających organizujące się politycznie obszary, np. Lahu, Hani, Akha, ludzy przenieśli się z terenów podległych państwowej władzy.



« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

kiedys za taka Zomie uznawano Szwajcarie bo tam uciekali wszyscy szukajacy wolnosci ludzie, potem taka Zomia byla Ameryka, potem w Ameryce rejon Apallachów a jeszcze pozniej Zachód Dziki ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

myślę, z to nie jest miejsce ucieczki tych ludów lecz miejsce ich egzystencji od tysięcy lat!

przystosowanie się do takich warunków nie wymagało lub wręcz ograniczało rozwój kultury i cywilizacji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po co szukać tak daleko. To samo zjawisko występuje na terenach polskich i dzisiejszej Ukrainy. Mowa o Wołochach. Lud - przez państwa europejskie nawet nie uznany za naród, stanowiący kiedyś wolne państwo - Illirię - w Górach Dynarskich. Potem wchodził w skład cesarstwa rzymskiego. Na skutek migracji dotarł również do Polski w XIV wieku i dzisiaj są to Górale, Łemkowie, Bojkowie, Huculi. Słowa takie jak baca, juhas, oscypek wywodzą się z ich języka - nigdy nie posiadającego literatury. A jednak lud posiadał hierarchię, wiele rodzin szlacheckich herbu Sas to ludność pochodzenia właśnie wołoskiego. Specyficzne pojęcie wolności i niezależności - charakterystyczne u Górali. Siermiężność, wytrwałość - cechy wykształcone w górach - także brak struktur państwowych. Na tych przykładach widać jak nauka jest totalnie z tyłu, raczkuje w kwestiach opisów społeczności.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Zomię charakteryzuje niezależność od rządów państw narodowych.

A od nienarodowych to już są zależni? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...