Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowy spektakularny krater na Marsie

Recommended Posts

Na zdjęciu wykonanym 19 listopada 2013 r. widać świeży krater na północnej półkuli Marsa (3°42'N 53°24'E). Zdjęcie zrobiła kamera HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) sondy Mars Reconnaissance Orbiter.

Krater ma ok. 30 m średnicy. Wokół w strefie wybuchu widać odłamki (ang. ejecta) wzniecone przez upadek meteorytu. Niektóre zostały wyrzucone nawet na odległość 15 km.

Naukowcy zdecydowali się na użycie HiRISE, kamery o wysokiej rozdzielczości, bo Context Camera, kamera o średniej rozdzielczości, wykazała, że między obserwacjami z lipca 2010 i maja 2012 w rejonie tym zaszła zmiana.

Zdjęcia pomagają ustalić przedział, w jakim na Marsie pojawiły się nowe kratery. Analizując je, naukowcy stwierdzili, że uderzenia, które prowadzą do powstania dziur o średnicy co najmniej 3,9 m, zdarzają się ponad 200 razy rocznie. Tylko kilka ma tak dramatyczny wygląd jak ta widoczna na zdjęciu.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czemu nie? Rozbudowując się wgłąb stoku mamy ochronę przed promieniowaniem i warunkami atmosferycznymi. Poza tym, jaka jest szansa na to, że znów coś uderzy w to samo miejsce? :) (logicznie taka sama, ale statystycznie - znikoma)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poza tym, jaka jest szansa na to, że znów coś uderzy w to samo miejsce?

 

Tak myślano w I wojnie światowej. Dlatego w II tak wiele osób zginęło bezsensownie. Zakupiłeś już maseczkę tlenową na Marsa? Polecam. Bo ostatnie prace na temat misji marsjańskich z udziałem ludzi dają jakieś mizerne szanse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...