Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chiński łazik w niebezpieczeństwie

Recommended Posts

Los pierwszego chińskiego łazika księżycowego prawdopodobnie wisi na włosku. Agencja Xinhua poinformowała, że Yutu doświadczył zaburzeń mechanicznych i inżynierowie starają się rozwiązać problem. Kłopoty nadeszły w fatalnym momencie, w chwili, gdy łazik przygotowywał się do drugiej księżycowej nocy. Sonda Chang'e-3, która zawiozła go na Księżyc przeszła w stan głębokiego uśpienia już w piątek. Tymczasem w sobotę Xinhua poinformowała o kłopotach Yutu.

 

Noc na Księżycu trwa przez dwa tygodnie. W tym czasie do części naszego naturalnego satelity nie dociera światło słoneczne, a temperatura spada do poniżej -180 stopni Celsjusza. Yutu i Chang'e nie mogą wówczas pobierać energii ze Słońca, ich aktywność zostaje zatem bardzo mocno ograniczona.

 

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że awarii uległ jeden z paneli słonecznych łazika, który nie zwinął się prawidłowo po tym, jak obniżono maszt, który został schowany w ogrzewanym przedziale. Panel ma za zadanie okryć przedział i ochronić znajdujące się tam instrumenty przed chłodem księżycowej nocy. Jeśli doniesienia te są prawdziwe, a chińskim inżynierom nie udało się odpowiednio zwinąć panelu, to uszkodzeniu mogą ulec liczne systemy elektroniczne, w tym kamera nawigacyjna, kamera wykonująca zdjęcia w kolorze oraz antena komunikacyjna. O bezpieczeństwo systemów dba radioizotopowe źródło ciepła. Zwinięty panel słoneczny pozwala na utrzymanie temperatury urządzeń w bezpiecznych granicach około -40 stopni Celsjusza.

 

Łazik powinien wybudzić się z uśpienia 8 lub 9 lutego. Wówczas przekonamy się, czy przetrwał drugą noc na Księżycu.

 

Chiny są trzecim, po USA i ZSRR krajem, który dokonał miękkiego lądowania na Księżycu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No proszę Chiński łazik po 40 dniach używania się popsuł, jakieś to typowo chińskie :)

Skąd my to znamy...

z ziemi?

- to tyle złośliwych złośliwości bo jednak:

Chińczycy w odróżnieniu od innych nacji potrafią produkować sprzęt różnej jakości - zależnie od zamówienia(zamawiając tani szajs otrzymujemy szajs) dlatego przecież produkują na cały świat markowe produkty na które zachód nakleja metkę z 4x wyższą ceną - stosownie do siły nabywczej walut.

 

Wystrzelili, doleciał, wylądował i jeździł, nie oni pierwsi i nie ostatni zaliczyli wpadkę. Jako że równowaga musi być aktualnie zaczynają jeśli już nie są równowagą światowej polityki po upadku zsrr do którego dołącza odbudowujące się militarnie trzecie(w szaleńczym tempie) - rosja.

Niemniej bardziej kibicuje chińskiemu łazikowi który może przepaść na księżycu w imie rozwoju chińskiej myśli technicznej niż topiącym się w błocie bagiennego Soczi ponad 50 miliardów dolców słowiańskiemu przywódcy, którego efekt "zmagania" z własnym ego będzie można obserwować w lutym. Luty będzie pełen emocji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...