Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Lenovo chce kupić kolejną część IBM-a

Recommended Posts

Wielka kariera chińskiej firmy Lenovo, wcześniej znanej jako Legend, rozpoczęła się wraz z odkupieniem od IBM-a wydziału produkcji komputerów osobistych. Wbrew obawom Lenovo nie obniżyło jakości produktów, dzięki czemu stało się jednym z największych na świecie producentów pecetów.

 

Agencja Reutera donosi, że Lenovo wróciło do rozmów, których celem jest teraz odkupienie od IBM-a wydziału produkcji lowendowych serwerów. Chińczycy chcieliby produkować serwery x86, które są wykorzystywane w firmowych centrach bazodanowych. Dzięki temu Lenovo będzie mogło zdecydowanie wkroczyć na rynek serwerów, zaś IBM-owi łatwiej będzie zmienić się z producenta sprzętu w dostawcę oprogramowania i usług.

 

Rozmowy na podobny temat toczyły się już w ubiegłym rokiem, jednak zostały zerwane, gdyż przedsiębiorstwa nie porozumiały się co do ceny. IBM żądał podobno 4-6 miliardów dolarów, a Lenovo było skłonne zapłacić 2,5 miliarda USD. Obecnie eksperci prognozują, że Lenovo dopnie swego i kupi wydział produkcji serwerów za 2,5-3 miliardów dolarów. Jeśli do transakcji dojdzie, będzie to największe przejęcie w chińskim sektorze IT. Dotychczas największym przejęciem było zakupienie za 1,85 miliarda USD firmy 91 Wireless przez Badu Inc.

 

Wszyscy na tym wygrają, ponieważ nawet jeśli IBM dwukrotnie zwiększyłby dochodowość tego wydziału, to wciąż nie będzie wystarczająco dobre dla IBM-a. Z drugiej strony, jeśli Lenovo dwukrotnie zwiększy przychody z biznesu serwerowego, będzie to bardzo dobre dla tej firmy - mówi analityk Alberto Moel.

 

Analityk uważa, że obecnie IBM będzie bardziej chętny pozbyć się wydziału produkcji serwerów, szczególnie po kilku słabszych kwartałach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...