Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

U autyków wzrok i słuch są od siebie oddzielone

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają problem z integrowaniem napływających symultanicznie danych z oczu i uszu. Naukowcy z Vanderbilt University porównują to do źle zdubbingowanego filmu.

Dr Mark Wallace uważa, że wyżej wymienione deficyty stanowią ostateczną przyczynę upośledzenia zdolności społecznych i komunikacyjnych autyków (w takiej sytuacji trudno się np. posługiwać językiem). Amerykanie dodają, że uzyskane przez nich wyniki mogą mieć szersze zastosowanie, bo funkcjonowanie sensoryczne jest zmienione także w dysleksji czy schizofrenii.

W ramach studium 32 prawidłowo rozwijających się 6-18-latków porównano z równoliczną grupą wysoko funkcjonujących autyków (grupy dopasowywano pod każdym możliwym względem, w tym pod kątem ilorazu inteligencji).

Badani wykonywali zestaw zadań (w dużym stopniu były one generowane komputerowo). Naukowcy posługiwali się różnymi rodzajami bodźców audiowizualnych, w tym prostymi błyśnięciami i brzęczeniem, a także bardziej złożonymi bodźcami środowiskowymi, takimi jak uderzanie młotkiem w gwóźdź. Ochotników pytano, czy zdarzenia wzrokowe i słuchowe miały miejsce w tym samym czasie.

Okazało się, że u autyków następowało wydłużenie okna czasowego wiązania (ang. temporal binding window, TBW), co oznacza, że mózg miał kłopot ze skojarzeniem zdarzeń wizualnych i słuchowych, które miały miejsce w określonym okresie.

Dzieci z autyzmem mają problem z przetwarzaniem symultanicznych wejść z kanałów słuchowego i wzrokowego. Przypomina to oglądanie źle zdubbingowanego filmu, bo w ich mózgach fonia i obraz się ze sobą nie zgadzają - wyjaśnia dr Stephen Camarata.

Analogiczne deficyty odnotowano także w przypadku odbioru audiowizualnych aspektów mowy. Camarata mówi, że w świadomości społecznej funkcjonuje obraz autyka zasłaniającego dłońmi uszy. Sądzimy, że jedną z przyczyn takiego zachowania może być próba kompensowania zaburzeń funkcjonowania czuciowego przez koncentrowanie się na jednym zmyśle naraz. Taka strategia może minimalizować niezgodności między kanałami.

 

 



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...