Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

To nie kamieniowanie, ale sposób na wzbudzenie zainteresowania

Recommended Posts

W ramach zalotów i zwracania nie siebie uwagi samice kapucynek Sapajus libidinosus rzucają w kierunku samców kamieniami. Zachowanie to zostało sfilmowane w Parku Narodowym Serra da Capivara podczas pracy nad koprodukcją BBC i Discovery pt. "Dzika Brazylia" (Wild Brazil).

Camila Galheigo Coelho z Uniwersytetów w Durham i Sao Paulo od 2 lat na potrzeby pracy doktorskiej bada zachowania społeczne kapucynek, z chęcią służyła więc filmowcom radą. Jej koledzy z uczelni, Tiago Falótico i Eduardo B. Ottoni, opublikowali zresztą w listopadzie zeszłego roku w PLoS ONE artykuł dotyczący pokazów seksualnych u dzikich samic S. libidinosus. W okresie proceptywnym (wykazywania zainteresowania) samice robią miny, wokalizują, przybierają stereotypowe postawy ciała i przejawiają zachowania typu "dotknij i uciekaj". W raporcie opisano też przypadki 3 samic, które celowały w potencjalnych partnerów kamieniami. Po zakończeniu okresu proceptywnego identyczne zachowanie wystąpiło u 3 innych samic z tej samej grupy. Choć może to być skutek niezależnych innowacji, brak podobnych działań w innych grupach sugeruje, że naukowcom udało się udokumentować rozprzestrzenianie się nowej cechy behawioralnej lub tradycji w danej społeczności.

Rzucanie kamieniem to, wg Brazylijczyków, rodzaj komplementu. Zachowaniu trudno byłoby się przenieść na inne populacje. Samice kapucynek zostają w swojej grupie do końca życia, to samce migrują - podkreśla Galheigo Coelho, która chce teraz popracować nad mapą powiązań społecznych. Później można by na nią nanieść szlak szerzenia się nowego zwyczaju.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...