Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kawa poprawia pamięć

Recommended Posts

Kawa pozwala nam obudzić się lub powtrzymuje przed zaśnięciem. Właśnie dowiedzieliśmy się, że poprawia też pamięć długoterminową. Badacze od dłuższego już czasu podejrzewali, że kofeina wykazuje takie właśnie działanie, jednak przeprowadzone dotychczas badania nie pozwalały jednoznacznie tego potwierdzić. Nie można było bowiem wykluczyć, że dobroczynne działanie kawy nie wiąże się z bezpośrednim oddziaływaniem kofeiny, a z powodowanym przez nią wzmożeniem uwagi. Tymczasem badania na pszczołach czy szczurach wykazywały, że kofeina poprawia konsolidację pamięci, czyli wzmacnia pamięć pomiędzy momentem nabycia jakiejś informacji a skorzystaniem z niej. To z kolei wpływa na pamięć długoterminową.

Neurolog Michael Yassa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine zaangażował do swoich badań 160 dorosłych osób, które zwykle piły niewielkie ilości kawy. Badanym najpierw pokazywano serię obrazków, a następnie podawano pigułkę zawierającą albo 200 miligramów kofeiny [odpowiednik 2 espresso - red.], albo placebo. Uczestnicy eksperymentu wracali do laboratorium 24 godziny później i rozwiązywali test pamięci, podczas którego oglądali serię obrazków. Były wśród nich obrazki nowe, obrazki, które pokazywano im poprzednio oraz obrazki podobne do pokazywanych poprzednio. Badani mieli podzielić je na grupy "nowe", "stare" i "podobne". Grupowanie obrazków "nowych" i "starych" przebiegło tak, jak się naukowcy spodziewali. Nie jest to trudne zadanie, zatem nie zauważono różnicy pomiędzy grupą, która przyjęła kofeinę, a grupą, która zażyła placebo. Okazało się jednak, że grupa, której podano kofeinę znacznie lepiej identyfikowała obrazki "podobne".

Yassa uważa, że dowodzi to, iż kofeina polepsza pamięć długoterminową poprzez lepszą konsolidację pamięci. Zdaniem uczonego kofeina powinna pomagać też wówczas, gdy się uczymy, gdyż konsolidacja pamięci rozpoczyna się już w momencie nabywania nowych informacji. Jednak, jak wykazał drugi eksperyment, gdy konsolidacja się zakończy, kofeina nie pomaga. Podczas drugiej tury badań tabletki z kofeiną podano dopiero na godzinę przed testem pamięci, zatem dobę po tym, jak badani oglądali obrazki. Okazało się, że tak późno podana kofeina nie poprawia pamięci. Jeśli uczyłeś się bez kofeiny i zażyłeś ją dopiero przed egzaminem, to ci nie pomoże - mówi Yassa.

Pracę Yassy pochwaliła Geraldine Wright z brytyjskiego Newcastle University. To właśnie jest zespół wykazał w ubiegłym roku, że u pszczół, którym podano kofeinę, poprawiła się pamięć długoterminowa. Zawsze nas pytano, jakie są tego skutki dla ludzi. Dobrze więc, że ktoś przeprowadził eksperymenty i wykazał, że kofeina ma bezpośredni wpływ na konsolidację pamięci - mówi Wright.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kawa na pewno nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Wypłukuje pierwiastki i tyle, a to co dobre to fakt iż może smakować .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie podoba mi się bezpośrednie kojarzenie kofeiny z kawą w tym artykule, szczególnie w tytule. Badania dotyczyły kofeiny, nie kawy jako takiej. To pochopny wniosek z przeniesieniem tego na kawę. W kawie siedzi jeszcze kilka metyloksantyn, które mają wpływ na całe działanie tego specyfiku. Jeśli już mowa o kawie, to warto byłoby wspomnieć o przynajmniej kilku metyloksantynowych roślinkach.

Pan opinie: słabo, słabo, bardzo nieświeżo.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...