Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ultradźwięki poprawiają ludzką percepcję czuciową

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Virginia Tech Carilion Research Institute zademonstrowali, że stymulacja ultradźwiękowa części kory odpowiedzialnej za przetwarzanie bodźców dotykowych z dłoni poprawia wyniki osiągane w różnicowaniu czuciowym.

By stymulować nerw pośrodkowy, na nadgarstku umieszczono niewielką elektrodę. Reakcję mózgu oceniano na podstawie EEG. Podczas eksperymentu tuż przed pobudzeniem do wybranego rejonu zaczęto kierować ultradźwięki o niskiej intensywności.

Naukowcy zauważyli, że ultradźwięki zmniejszały sygnał EEG (osłabiały fale odpowiedzialne za odkodowanie stymulacji dotykowej). Później przeprowadzono 2 testy: test czucia dwupunktowego (sprawdzano, do jakiej odległości między punktami człowiek postrzegał 2 odrębne dotknięcia) oraz test wrażliwości na częstotliwość serii dmuchnięć powietrzem.

Okazało się, że osoby stymulowane ultradźwiękami wykazywały znaczącą poprawę w zakresie wykrywania bliżej zlokalizowanych dotknięć oraz niewielkich różnic w częstotliwości kolejnych dmuchnięć. Obserwacje nas zaskoczyły. Mimo że aktywność mózgu związana ze stymulacją dotykową osłabła, ludzie lepiej sobie radzili z wykrywaniem wrażeń - podkreśla William Tyler.

Czemu stłumienie reakcji mózgu na stymulację czuciową poprawiło percepcję? Wydaje się to paradoksalne, ale podejrzewamy, że wykorzystany w studium kształt fali zmienia równowagę synaptycznego hamowania i pobudzenia sąsiadujących neuronów. [...] Zjawisko to zapobiega przestrzennemu rozprzestrzenianiu pobudzenia [...], co skutkuje funkcjonalną poprawą postrzegania.

Gdy akademicy przesuwali strumień ultradźwięków o centymetr od oryginalnej pozycji, efekt zanikał. Oznacza to, że możemy wykorzystać ultradźwięki do namierzenia obszaru mózgu wielkości draży M&M's.

Bazując na wynikach tego i wcześniejszego studium, naukowcy stwierdzili, że ultradźwięki mają lepszą rozdzielczość przestrzenną niż 2 inne wiodące nieinwazyjne metody stymulacji mózgu: przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (ang. transcranial magnetic stimulation, TMS) i przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (ang. Transcranial Direct Current Stimulation, tDCS).

Pogłębienie wiedzy o tym, jak pulsy ultradźwięków wpływają na równowagę hamowania i pobudzenia synaptycznego w wybranych rejonach mózgu, a także jak oddziałują na aktywność lokalnych obwodów vs. połączeń między dalej położonymi obszarami, pomoże nam precyzyjniej zmapować silnie powiązane układy synaptyczne ludzkiego mózgu - twierdzi Wynn Legon.

Naukowcy sądzą, że precyzyjne aktywowanie obwodów będzie można kiedyś wykorzystać w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych czy psychicznych oraz zaburzeń behawioralnych. Wspominają także o badaniach funkcjonowania zdrowego ludzkiego mózgu.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...