Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czy bitcoiny to pieniądze?

Recommended Posts

Norwegia dopuszcza transakcje bitcoinami, ale jednocześnie uznała, że nie są one pieniędzmi. To oznacza, że transakcje przeprowadzone w bitcoinach mają zapewnioną pewną ochronę prawną, ale są traktowane jako inwestycje. A to oznacza, że właściciele bitcoinów musza płacić podatki od wzrostu ich wartości. Nie mają więc ochrony, jaka przysługuje właścicielom pieniędzy.

Osoby, które będą chciały zamienić w Norwegii bitcoiny na gotówkę, będą musiały uiścić podatek od zysków kapitałowych, który wynosi tam aż 28%. W nieco lepszej sytuacji są mieszkańcy Niemiec, gdzie podatek taki wynosi 25%. W USA jest to około 19%.
Wielu ekspertów zgadza się z opinią, że bitcoiny nie są walutą. Nie można nazwać walutą czegoś, co w ciągu jednego dnia zmienia wartość o 20-30 procent - stwierdził Sophocles Sophecleous dyrektor cypryjskiego Argos Capital Management.

Decyzja norewskich władz może być niemiłym zaskoczeniem dla Norwegów, którzy posiadają sporo bitcoinów i dokonali ich wymiany. Część z nich będzie musiała zapłacić spore podatki. Z drugiej jednak strony potraktowanie wzrostu wartości bitcoinów jako zysku z inwestycji oznacza, że osoba, która na bitcoinach straciła, może stratę odpisać od należnego podatku dochodowego.

Nie wszyscy jednak zgadzają się z interpretacją norwskich urzędników. Profesor Paul Ehling z BI Norwegian Business School zauważa, że walutą jest każdy środek wymiany, za który można nabyć dobra i usługi. Jeśli zatem wystarczająco duża grupa ludzi zgodzi się wymieniać swoje dobra w zamian za kamyki, to jest to wystarczające, by uznać kamyki za walutę.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie można nazwać walutą czegoś, co w ciągu jednego dnia zmienia wartość o 20-30 procent - stwierdził Sophocles Sophecleous dyrektor cypryjskiego Argos Capital Management.
To ciekawe czym był dolar zimbabwe jak nie walutą? Zgodzę się z drugą opinią, walutą jest wszystko co kontrahent jest w stanie uznać jako zapłatę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak czy tak Cię okradną. Jak nie inflacją to podatkiem.

Ów podatek odprowadza się tylko gdy chcemy wymienić bitcoina na Norweskie pieniądze, czy gdy kupimy za bitcoina coś w sklepie internetowym to też?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak dokonasz zakupu czegoś drobnego, to pewnie z przyczyn technicznych nie. Ale jak np. parę lat temu kupiłeś bitcoiny, a teraz na tyle wzrosły, że kupiłeś za to dom, to zabulisz.

Keynesizm w pełnej krasie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wystarczy znać genezę "pecunia non olet" i już nic nigdy nie będzie dziwiło w pazerności fiskusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To ciekawe czym był dolar zimbabwe jak nie walutą?

 

Tylko, że ich hiperinflacja była przewidywalna i jednokierunkowa. Z chwilą rozpoczęcia zabawy BTC z giełdami i spekulacjami, a wynikającymi z tego skokami jej wartości straciła ona całkowicie swój sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...