Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Fizycy ostrzegają przed utratą energetyki jądrowej

Recommended Posts

Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne ostrzega, że jeśli USA będzie traciła elektrownie atomowe w takim tempie jak obecnie, to do roku 2030 w Stanach Zjednoczonych ubędzie 60% źródeł czystej energii. Tylko w bieżącym roku zapowiedziano zamknięcie 4 elektrowni atomowych. Ich właściciele zdecydowali, że wolą je zamknąć, niż starać się o przedłużenie licencji na ich użytkowanie. Operatorzy zastanawiają się obecnie nad losem kolejnych 38 reaktorów w 23 stanach. W USA działa obecnie około 100 reaktorów.

Elektrownie atomowe zapewniają krajowi źródło czystej energii w czasie, gdy technologie słoneczne i wiatrowe nie są jeszcze gotowe, by wypełnić ewentualną lukę po utracie energetyki atomowej. Właściciele elektrowni powinni rozważyć przedłużenie licencji na elektrownie, które - w przeciwieństwie do siłowni węglowych czy gazowych - nie emitują żadnych istotnych zanieczyszczeń wymienionych w Clean Air Act - mówi Roy Schwitters, który był odpowiedzialny za prace nad raportem.
Energetyka jądrowa przeżywa problemy po wypadku w Fukushimie, a coraz powszechniejsze wykorzystywanie energii z gazu łupkowego spowodowało, że w USA pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących ekonomicznego uzasadnienia istnienia elektrowni atomowych.

Niedawno czterech wpływowych naukowców specjalizujących się w badaniach nad klimatem i energią wystosowało otwarty list, wzywający światowych polityków do wspierania energetyki jądrowej. Mimo, że teoretycznie możliwe jest ustabilizowanie klimatu bez energetyki jądrowej, to jednak w rzeczywistości nie istnieje żaden realny plan dokonania tego bez znaczącego udziału energii atomowej, czytamy w liście podpisanym przez Kena Caldeirę, Kerry'ego Emanuela, Jamesa Hansena i Toma Wigleya.

Autorzy wspomnianego na wstępie raportu przypominają, że obecnie amerykańska NCR (Nuclear Regulatory Commission) wydaje licencje na 60 lat, które można przedłużyć o kolejne 20 lat. Zauważają przy tym, że nie istnieją żadne technologiczne powody, by elektrownie nie mogły pracować przez 80 lat.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...