Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Chińczycy wylądowali

Recommended Posts

Chiny stały się trzecim, po ZSRR i USA, państwem, które dokonało miękkiego lądowania na Księżycu. Eksperci chwalą osiągnięcie Państwa Środka, podkreślając, że pokazuje ono jak bardzo zaawansowany jest Pekin w dziedzinie podboju kosmosu. Miękkie lądowanie na innym ciele niebieskim niż Ziemia wymaga dużego zaawansowania technicznego. Szczególnym wyzwaniem jest lądowanie na Księżycu, który praktycznie nie posiada atmosfery, więc uzycie spadochronów nie jest możliwe i lądujący pojazd musi hamować za pomocą silnika.

 

Pierwszym stworzonym przez człowieka obiektem, który wylądował na Księżycu był radziecki pojazd Luna 9. Został on umieszczony na Srebrnym Globie 3 lutego 1966 roku. Wcześniej ludzkość potrafiła jedynie dokonać twardego lądowania (rozbicia) pojazdów o powierzchnię ziemskiego satelity lub też dochodziło do katastrof podczas prób lądowania.

 

Kilka godzin po lądowaniu, z pojazdu Chang'e-3 wyjechał łazik Yutu. Jego zadaniem jest zbadania struktury geologicznej Księżyca oraz substancji znajdujących się na jego powierzchni. Łazik przez trzy miesiące będzie poszukiwał zasobów naturalnych. Tymczasem pojazd Chang'e-3 będzie pracował przez rok, badając miejsce swojego lądowania. Jest on pierwszym pojazdem, który zbada obszar o nazwie Sinus Iridium. Wiadomo, że od setek milionów lat nie zachodziły tam żadne procesy geologiczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I co się dziwią wszystko wytwarza się w chinach.. a tam postęp jest zdecydowanie większy niż w krajach zachodnich. (zdrowa rywalizacja moją kogo gonić aż prześcigną)

Mając ogromne zasoby finansowe można przeć do przodu ;)

Tylko czekać aż będą mieli swoją stacje kosmiczną mieszkalną a i w najbliższym czasie to oni wrócą na księżyc czy polecą na marsa -_-

Share this post


Link to post
Share on other sites

zdrowa rywalizacja

Yyy... jedynie tylko niezdrowa dla chińskich pracowników. Przykład: pewien chińczyk musiał sam wynająć taksówkę i z odciętą dłonią w torebce foliowej pojechał sobie do szpitala.

Gdzie to zdrowie, jak europejski przemysł włókienniczy padł, bo chińskie dzieci są tańsze w eksploatacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gdzie to zdrowie, jak europejski przemysł włókienniczy padł, bo chińskie dzieci są tańsze w eksploatacji

Jak widać mało komu to przeszkadza bo wszyscy kupują z chin i cieszą się że jest taniej...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu trzeba zwrócić uwagę na to, że oni wykorzystują znaną wiedzę, mniej lub bardziej (dla chińskiego wywiadu:) ) znane informacje, specyfikacje, problemy etc. na temat wcześniejszych osiągnięć w technice kosmicznej. Maja nowe materiały i technologie.

Trzeba ich pochwalić, ale zaimponują mi jak zrobią coś, czego wcześniej nie zrobiły USA i Rosja (całkiem nowe technologie). W tym momencie imponują mi naukowcy z lat sześćdziesiątych (Łuna/Apollo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chinese Roadtrip

https://www.youtube.com/watch?v=ar8FNxiU-tM

 

Wykresy w 25:00 min z których wynika że: dominujące na księzycu jest 43% wapń, 40% tytan, 10% żelazo, 1.2% chrom, 0.5% potas itd. W skałach Apollo dominuje: 43% krzemu(piasek), 10% magnezu (na księzycu 0.2), 10% glinu, do 15% żelaza przy czym jest sporo zardzewiałego. Nic dziwnego że skały w większości zaginęły, orginalne nagrania zaginęły...

Edited by Stanley

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...