Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gaz szlachetny w kosmosie

Rekomendowane odpowiedzi

Astronomowie z University College London są pierwszymi, którzy w przestrzeni kosmicznej odkryli gaz szlachetny. Znaleziono go w Mgławicy Kraba. Odkrycia dokonała grupa pod kierunkiem profesora Mike'a Barlowa, który obserwowała mgławice w dalekiej podczerwieni. Zauważyli dzięki temu jony wodorku argonu.

Podczas prac uczeni wykorzystali należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej Obserwatorium Kosmiczne Herschela, czyli największy w dziejach teleskop kosmiczny. Instrumenty teleskopu są wyspecjalizowane w wykrywaniu niewidocznej dla ludzkiego oka dalekiej podczerwieni. Za pomocą Herschela obserwowaliśmy pozostałości różnych supernowych, a wśród nich Mgławicę Kraba. Odkrycie jonów wodorku argonu było zaskoczeniem, gdyż nie spodziewaliśmy się, że gazy szlachetne jak argon tworzą molekuły i nie spodziewaliśmy się znaleźć ich w tak trudnym środowisku jak pozostałości po supernowej - mówi Barlow.

Chłodne obiekty, takie jak pył w mgławicach, emitują przede wszystkim podczerwień. Jest to zakres blokowany przez atmosferę Ziemi. Chociaż mgławice możemy obserwować w świetle widzialnym, to światło to pochodzi z gorących gazów, chłodne gazy i pyły są niewidoczne w zakresie światła widzialnego.

 

 



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Astronomowie z University College London są pierwszymi, którzy w przestrzeni kosmicznej odkryli gaz szlachetny.

 

A ja, głupek, byłem głęboko przekonany, że gazy szlachetne, czyli helowce (jak hel, neon czy argon), są od dziesiątków lat widoczne w widmach uzyskiwanych przez astronomów... Marketing (nauka musi na siebie jakoś zarabiać) przybiera już jednak upiorne rozmiary. Kompletnie nie zakładam niedouczenia badaczy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu nagłówka "Gaz szlachetny w kosmosie" sądziłem, że sprawdziły się moje przypuszczenia, że hel występuje również w kosmosie, a nie tylko na Ziemi, ale niestety odkryto tylko ... argon. Miejmy jednak nadzieję, że tak szlachetny gaz jak hel, ktoś kiedyś w kosmosie także odkryje. ;)

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławko - hel, jak sama nazwa wskazuje, został odkryty najpierw na Słońcu, później na Ziemi. ;)

 

Edit: mam nadzieję, że odbierasz żart. ;) Moja Dama już usnęla i słucham The Doors, "The End". Wiem, niektórych to może nie śmieszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sławko - hel, jak sama nazwa wskazuje, został odkryty najpierw na Słońcu, później na Ziemi. ;) Edit: mam nadzieję, że odbierasz żart. ;)

Tys prowda ;) Ale może Słońce to jeszcze nie kosmos. Układ słoneczny to przecież tylko taki mały "grajdołek" kosmosu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ArH+

Znaczą wiele. SĄ.

 

Edit: dobra - ich występowanie mówi wiele o warunkach, w których mogły powstać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...