Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wszechświat bez Wielkiego Wybuchu

Recommended Posts

Wielki Wybuch nie jest potrzebny do powstania wszechświata, uważają naukowcy z Wiedeńskiego Uniwersytetu Technologicznego, którzy wraz z kolegami z Uniwersytetu Harvarda, MIT-u i Uniwersytetu w Edynburgu. Na gruncie matematyki opisali oni proces, zgodnie z którym rozszerzający się wszechświat powstaje wskutek podgrzania czasu i przestrzeni. Zaprezentowana przez nich idea łączy kwantową teorię pole i teorię względności.

 

W 1983 roku Steven Hawking i Don Page stwierdzili, że czas i przestrzeń mogą zmieniać fazy. Ich zdaniem pusta przestrzeń może po osiągnięciu pewnej temperatury zamienić się w czarną dziurę. Daniel Grumiller z Wiedeńskiego Uniwersytetu Technologicznego postanowił sprawrdzić, czy podobny proces zmiany temperatury może doprowadzić do pojawienia się wszechświata. Obliczenia, jakich dokonał przy pomocy kolegów z USA i Wielkiej Brytanii wykazały, że istnieje krytyczna temperatura, w której pusta płaska czasoprzestrzeń zamienia się w rozszerzający się wszechświat zawierający masę. Ta pusta czasoprzestrzeń zaczyna się gotować, pojawiają się małe bąbelki, z których jeden się rozszerza i zajmuje całą czasoprzestrzeń - wyjaśnia Grumiller. Do powstania wszechświata konieczny jest jeszcze jeden element - musi się on obracać. Jednak obrót ten może być dowolnie mały.

 

Naukowcy podkreślają, że ich model przejścia faz nie ma zastąpić modelu z Wielkim Wybuchem. Dzisiejsza kosmologia wie dużo o wczesnym wszechświecie, nie mamy zamiaru podważać jej ustaleń. Interesuje nas jednak, jakie przejścia fazowe są możliwe w przypadku czasu i przestrzeni oraz jak można opisać matematyczną strukturę czasoprzestrzeni - mówi Grumiller.

 

Nowa teoria jest rozwinięciem korespondencji Ads/CFT, która ma łączyć teorię grawitacji z kwantową teorią pola. Kwantowa teoria pola ma tutaj zawsze o jeden wymiar mniej niż teoria grawitacji. To tzw. zasada holograficzna, zgodnie z którą hologram jest obiektem dwuwymiarowym, ale zawiera wszelkie informacje potrzebne do zaprezentowania przestrzeni trójwymiarowej. Podczas obliczeń korespondencji Ads/CFT wykorzystuje się przestrzeń anty de Sittera. To rodzaj geometrii, która różni się od płaskiej geometrii do której jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak już od pewnego czasu podejrzewano, że i dla płaskich czasoprzestrzeni istnieje zasada holograficzna. Nikt jednak nie stworzył odpowiedniego modelu. W ubiegłym roku uczynił to Danie Grumiller, co natychmiast kazało zadać sobie pytanie skoro przejścia fazowe są dobrze znane w kwantowej teorii pola, to czy takich przejść nie powinno być również w teoriach dotyczących grawitacji. To oznaczałoby, że istnieje przejście fazowe pomiędzy pustą czasoprzestrzenią, a rozszerzającym się wszechświatem. Brzmiało to niezwykle mało prawdopodobnie - mówi Grumiller. Jednak obliczenia wskazują, że takie nieprawdopodobne zjawisko ma miejsce. Dopiero zaczynamy rozumieć tę niezwykłą zbieżność - dodaje uczony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

We wszechświecie wszystko się kręci i też musiało się to jakoś zacząć. Lekki obrót wszechświata zaraz na początku wydaje się bardzo realny w tym kontekście, tym bardziej, że raczej nie była to jedyna "banieczka", która wówczas powstawała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po "banieczce" łatwiej ogarnąć, co znaczy temperatura "pustej płaskiej czasoprzestrzeni". ;)

 

Mjmartino, jeśli 'obrót' to jedyny parametr 'z kapelusza' tej teorii, to jest naprawdę arcyciekawa. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pismo obrazkowe nie wystarczy - takimi są np. diagramy Feynmana. Pomagają one tylko tym, którzy nieźle jednak całkują; resztę ludzi może to wprowadzić tylko w konfuzję. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nowa teoria jest rozwinięciem korespondencji Ads/CFT

 

Korespondencji? Chyba chodziło o koncepcję.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy incepcję? ;)

Jest, jak ma być, a może jeszcze być: dualność Maldaceny lub dualność cechowania/grawitacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...