Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Soczewki kontaktowe uwalniają lek

Recommended Posts

Amerykańscy naukowcy przybliżyli się do realizacji pomysłu, by wyeliminować krople do oczu i zastąpić je soczewkami kontaktowymi uwalniającymi leki. Udało im się uzyskać soczewki, które w dłuższym okresie dostarczają latanoprost, lek na jaskrę.

"Generalnie krople do oczu są nieskuteczną metodą dostarczania leków, a pacjenci ciągle stosują je niesystematycznie. Nowy wzór soczewek można potencjalnie wykorzystać w terapii jaskry oraz jako platformę do dostarczania innych leków okulistycznych" - podkreśla dr Joseph Ciolino z Massachusetts Eye and Ear Infirmary.

Soczewki uzyskano za pomocą enkapsulacji filmów latonoprostowo-polimerowych w hydrożelu. Wyprodukowane przez nas soczewki mogą dostarczać duże ilości leków w zasadniczo stałym tempie na przestrzeni tygodni-miesięcy - tłumaczy prof. Daniel Kohane ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie.

In vivo przez jeden miesiąc soczewki pozwalały osiągać takie stężenia latanoprostu w cieczy wodnistej jak przy codziennej aplikacji roztworu tej substancji. Wydawały się one bezpieczne zarówno podczas testów w hodowlach, jak i na modelach zwierzęcych.
Soczewki mają na środku otwór, a polimerowo-lekowy film znajduje się w części peryferyjnej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można za ich pomocą korygować wady wzroku.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakoś nie mogę się przekonać, żeby wepchnąć sobie soczewkę do oka...lekarstwo w niej zawarte prawdopodobnie nie zmieniło by tego nastawienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli jest to soczewka, którą się zakłada raz na miesiąc to uważam, że to wciąż wygodniejsze niż zapuszczanie sobie kropli 5 razy dziennie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...