Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

PFTBA - wyjątkowo silny gaz cieplarniany

Recommended Posts

Naukowcy z Wydziału Chemii University of Texas odkryli, że obecna w atmosferze perfluorotributyloamina (PFTBA) jest niezwykle silnie działającym gazem cieplarnianym. PFTBA jest używana przez człowieka od po połowy XX wieku. Związek wykorzystuje się w przemyśle elektrycznym i elektronicznym. To całkowicie sztuczny związek, który nie powstaje w sposób naturalny. Nie jest znany żaden proces, który pozwoliłby na usunięcie PFTBA z dolnych partii atmosfery. Może zatem pozostawać w niej potencjalnie przez setki lat. PFTBA jest niszczone w sposób naturalny w wyższych partiach atmosfery.

Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego to miara używana do porównania łącznego efektu, jaki różne gazy cieplarniane wywierają na klimat w perspektywie danego czasu - mówi Cora Young. Bazowym gazem wykorzystywanym do porównania jest dwutlenek węgla. Stosuje się go jako odnośnik dlatego, że jest on najbardziej rozpowszechnionym i najważniejszym gazem cieplarnianym emitowanym przez człowieka. Jako taki ma jest w największym stopniu odpowiedzialny za zmiany klimatyczne powodowane działalnością człowieka. PFTBA to gaz, który niezwykle długo pozostaje w atmosferze i ma bardzo duży potencjał radiacyjny, co przekłada się na bardzo wysoki potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. W okresie 100 lat pojedyncza molekuła PFTBA wpływa na klimat równie mocno jak 7100 molekuł CO2 - stwierdziła Angela Hong, która brała udział w badaniach.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe jak skutecznie powoduje efekt cieplarniany w stosunku do CO2 licząc cała obecną jego ilość... i jak szybko go przybywa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm. Podobno modele klimatyczne wykazywały straszliwy wpływ CO2 na steraną planetę. Teraz odkryto coś 7000 razy groźniejszego, a w modelach nie było żadnego klimatycznego odpowiednika tej "ciemnej materii"? Bozonu Higgsa nie odkryto, bo się komuś napatoczył w detektorze, tylko dlatego, że dzięki modelom wiedziano czego szukać, prawda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istnieją w atmosferze gazy znacznie silniejsze niż CO2, ale ich wpływ - ze względu albo na to, że szybko znikają, albo na to, że jest ich niewiele - jest bardzo mały. I podobnie jest pewnie w sytuacji tego PFTBA. Jest go niewiele i pewnie na tyle niedużo, że on i inne podobne gazy mogą "ukryć się" w marginesie błędu w modelach klimatycznych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mariuszu nie psuj :(

Te 7.1k więcej przecież tak ładnie brzmi ;) A ile kasy można by natrzepać jak się dopicuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...