Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kawa i piwo wpływają na długość telomerów

Rekomendowane odpowiedzi

Profesor Martin Kupiec i jego zespół z Wydziału Biotechnologii i Mikrobiologii Molekularnej Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli, że kawa i piwo w różny sposób wpływają na genom. Uczeni, pracując na drożdżach, stwierdzili, że kofeina skraca, a alkohol wydłuża telomery. Po raz pierwszy zidentyfikowaliśmy czynniki środowiskowe zmieniające długość telomerów i opisaliśmy, w jaki sposób działają. To, czego się dowiedzieliśmy może pewnego dnia przydać się podczas zapobiegania i leczenia różnych chorób - mówi profesor Kupiec.

Telomery znajdują się na końcach nici DNA w chromosomach. Ich zadaniem jest upewnianie się, czy nici DNA są we właściwy sposób naprawiane i kopiowane. Przy każdym podziale komórkowym chromosomy, kopiowane do nowych komórek, mają nieco krótsze telomery niż oryginał. W końcu telomery stają się zbyt krótkie i komórka umiera. Tylko komórki płodowe i nowotworowe radzą sobie z tym problemem i mogą kopiować się bez końca.

Naukowcy z Izraela podążyli za badaniami profesor Elizabeth Blackburn, która w 2004 roku otrzymała Nagrodę Nobla za badania, które sugerowały, że stres emocjonalny przyczynia się do skrócenia telomerów, a przyczyną są prawdopdoobnie powstające w komórkach wolne rodniki. Podczas obecnych badań uczeni z Tel Awiwu hodowali drożdże w warunkach, w których powstają wolne rodniki i ze zdumieniem odkryli, że nie wpłynęły one na długość telomerów. Uczeni poddali organizmy działaniu 12 różnych czynników środowiskowych. Większość z nich, jak zmiany temperatury i kwasowości po różne środki chemiczne, nie wpłynęły na długość telomerów. Okazało się jednak, że niewielka ilość kofeiny, odpowiadająca dawce espresso, skracała telomery, a wystawienie drożdży na działanie 5-7 procentowej dawki etanolu - wydłużało telomery.

Uczeni, chcąc zrozumieć mechanizm zmiany, przeprowadzili szczegółowe badania 6000 szczepów drożdży, w których dezaktywowano różne geny. Później przeprowadzili testy genetyczne szczepów o najdłuższych i najkrótszych telomerach. Badania wykazały, że głównymi czynnikami, od których zależy wpływ środowiskowy i długość telomerów, są geny Rap1 i Rif1, chociaż swój udział w decydowaniu o długości telomerów ma około 400 genów. Większość z tych genów jest też obecnych w genomie człowieka.

Okazuje się, że długość telomerów jest bardzo ściśle określona, z to sugeruje, że właśnie ta precyzja działania jest kluczowa i należy ją ochronić przed czynnikami środowiskowymi - mówi Kupiec. Uczony zauważa jednak, że by potwierdzić, iż mamy tutaj do czynienia z rzeczywistym związkiem, a nie przypadkową korelacją. Jeśli jednak przypuszczenia się potwierdzą i ludzki genom będzie reagował podobnie, jak genom drożdży, to odkrycie Kupca może doprowadzić do powstania nowych terapii i zaleceń dietetycznym. Tymczasem należy, jak radzi uczony, zrelaksować się i wypić trochę kawy oraz trochę piwa.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Kochanie gdzie idziesz?

- Idziemy z chłopakami powydłużać sobie telomery...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu jak czemu... ale wynikom badań na drożdżach nie ufałbym w kwestii zdrowego wpływu alkoholu na organizm

Zanim zacznę przedłużać sobie telomery poprzez picie jeszcze większych ilości piwa to poczekam na analogiczne badania na bakteriach i glonach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekam na analogiczne badania na bakteriach i glonach :)

Osobiście, przed zwiększeniem dawki, wstrzymałbym się, aż przetestują myszkę Miki, dyżurną testerkę w laboratoriach. Bliżej nam do niej, niż do glonów.:)

Obawiam się jednak, że zachęcające wyniki dla drożdży, nie przełożą się na ssaki. Jak wiadomo drożdże w roztworze alkoholu czują się jak ryba w wodzie. U nas ta cholerna dehydrogenaza alkoholowa, utlenia dobroczynny ;) etanol do aldehydu octowego, którego negatywne skutki odczuwa się "dzień po", więc nie sądzę aby służył on naszym telomerom.:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam; telemery telomerami, a jaka mysz wytrzyma piętnaście kolejkek?

 

Edit: wiem, będzie dobra bez kolejki testować 'radiatywność' nowego tunelu. Ale czy da jej to szczęście? Kto z Was będzie jej kibicował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o drobne spożycie alkoholu a nie urzniecie się w trupa w dzień w dzień ;)

Z resztą to nie pierwsze badania które wskazują że umiarkowane picie % wydłuża życie, coś w tym musi być ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z oryginalnej pracy wynika o wpływie temperatury na długość telomerów. I to porównywalnym z badanymi stężeniami kofeiny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bagr.

Możesz szerzej o tej temperaturze? Mój internet nie może znależć.:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...