Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Niezwykle odległa planeta

Recommended Posts

Zespół pracujący pod kierunkiem studentki V roku Wydziału Astronomii na University of Arizona, odkrył niezwykłą planetę krążącą wokół gwiazdy podobnej do Słońca. HD 106906b ma masę 11-krotnie większą od masy Jowisza, a tym, co czyni ją wyjątkową jest jej olbrzymia odległość od gwiazdy macierzystej. Planeta znajduje się od niej średnio 650 razy dalej niż odległość między Ziemią a Słońcem. To szczególnie fascynujący system, gdyż żaden z modeli powstawania gwiazd czy planet nie wyjaśnia w pełni jego istnienia - mówi Vanessa Bailey, która stała na czele grupy badawczej.

Bailey uważa, że jednym z możliwych wyjaśnień byłoby przyjęcie teorii dotyczącej powstawania systemów gwiazd podwójnych. Gwiazdy takie formują się, gdy w niedalekiej odległości od siebie zaczynają tworzyć się dwie gwiazdy, przyciągają się i krążą wokół siebie. Możliwe, że w przypadku HD 106906 tak to się zaczęło, jednak z nieznanych przyczyn HD 106906 b zabrałło materiału i obiekt nigdy nie zwiększył swojej masy na tyle, by rozpoczęły się reakcje prowadzące do powstania gwiazdy - mówi studentka.

Dodaje przy tym, że problem z tą teorią polega na tym, iż stosunek masy gwiazd w systemach podwónych wynosi nie więcej niż 10:1. W rozważanym tutaj przypadku stosunek masy jest większy niż 100:1. Żadne teorie dotyczące tworzenia się systemów podwójnych nie przewidują takiej różnicy w masie, podobnie jak żadne teorie dotyczące tworzenia się planet, nie przewidują, by mogły powstać tak daleko od gwiazdy macierzystej - stwierdziła Bailey. Gwiazda, wokół której krąży niezwykła planeta, liczy sobie zaledwie 13 milionów lat.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy tak odległej orbicie można mieć wątpliwości czy rzeczywiście ta planeta krąży na orbicie gwiazdy, czy też jest swobodnie dryfującą w przestrzeni planetą.

Planeta znajdująca się tak daleko od gwiazdy macierzystej powinna poruszać się na tyle wolno, że nie idzie określić jej rzeczywistej trajektorii za ludzkiego życia.

A nawet jeśli udało się określić, że rzeczywiście krąży wokół ów gwiazdy, to nadal może być przechwycona planeta wyrzucona z innego układu. Pytanie czy wiek planety też jesteśmy w stanie określić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogo, można mieć wątpliwości i autorzy to rozważali. Nie mają 100% pewności, ale możliwość, że jest to swobodna planeta o tak zbliżonym ruchu własnym, jest niezwykle mało prawdopodobna (< 10-5). Wieku planety nie określimy. Tu masz oryginalną pracę:

http://arxiv.org/pdf/1312.1265v1.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...