Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gdy wzrasta zakwaszenie wody, wzrasta poziom lęku u ryb

Rekomendowane odpowiedzi

Wzrastająca przez wychwyt CO2 kwasowość wody nasila poziom lęku u ryb.

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że absorpcja antropogenicznego dwutlenku węgla przez oceany prowadzi do spadku pH wód powierzchniowych. Zakwaszanie skutkuje zaburzeniem wzrostu muszli i szkieletów pewnych zwierząt, ale o innych konsekwencjach, np. behawioralnych, wiadomo niewiele.

Amerykańsko-kanadyjski zespół jako pierwszy zademonstrował, że rosnąca kwasowość prowadzi do nasilenia lęku u młodych karmazynów pacyficznych. Za pomocą specjalnego systemu śledzącego biolodzy porównywali kontrolną grupę ryb z normalnej wody morskiej oraz karmazyny żyjące w wodzie o podwyższonej kwasowości (dopasowanej do poziomu przewidywanego na koniec XXI w.). Określano preferencje ryb w zakresie pływania w jasnych bądź ciemnych rejonach akwarium testowego. Autorzy artykułu z pisma Proceedings of the Royal Society B (Biological Sciences) stwierdzili, że przedstawiciele grupy kontrolnej stale przemieszczali się między oświetlonymi i zacienionymi okolicami. Kiedy jednak rybom podano substancję wywołującą lęk, wolały cień i z rzadka można je było zobaczyć w pełnym świetle. Oznacza to, że preferowanie cienia jest wskaźnikiem nasilonego niepokoju.

Realizując kolejne etapy eksperymentu, zespół zauważył, że po tygodniu przebywania w zakwaszonej wodzie młode karmazyny także preferowały ciemności, co sugerowało podwyższony poziom lęku. Co więcej, osobniki te pozostawały zalęknione nawet tydzień po przeniesieniu do akwarium z normalnym poziomem CO2. Dopiero po 12. dniu mieszkania w takich warunkach karmazyny zaczynały się zachowywać jak ryby z grupy kontrolnej.

Wystawienie na oddziaływanie zakwaszonej wody zmienia stężenia jonów we krwi (zwłaszcza Cl- i HCO−3), co odwraca przepływ jonów przez receptory GABAA. Wskutek tego dochodzi do zmiany aktywności neuronów i zachowania.

Martín Tresguerres z Instytutu Oceanografii Ellen Scripps podkreśla, że zachowania lękowe stanowią problem dla młodych karmazynów, które żyją w bardzo dynamicznych środowiskach, takich jak lasy krasnorostowe (zapewniają one zmienne warunki oświetleniowe). Jeśli zachowanie zaobserwowane w laboratorium przekłada się na zachowania występujące w naturze podczas zakwaszenia wody, może to oznaczać, że zamiast badać otoczenie, młode karmazyny spędzają więcej czasu w cieniu. Spośród negatywnych skutków tego zjawiska warto wymienić choćby skrócony czas żerowania czy zmiany w zakresie rozpraszania.

Zmiany w działaniu receptorów GABAA pod wpływem zakwaszenia zostały po raz pierwszy opisane przez Phila Mundaya (Uniwersytet Jamesa Cooka), Görana Nilssona (Uniwersytet w Oslo) i współpracowników, którzy stwierdzili, że w takich warunkach u błazenków zawodzi powonienie. Tresguerres i inni wykazali teraz, że do listy biologicznych funkcji podatnych na wzrost kwasowości należy również dopisać zachowania lękowe.

Na zamieszczonych niżej filmach uwieczniono ryby z grupy kontrolnej (góra) i testowej (dół).

 

 

 

 



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...