Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

W zdrowym ciele kreatywny duch

Recommended Posts

Ludzie, którzy regularnie ćwiczą, bardziej kreatywnie myślą.

Mając na uwadze to, że wybitni twórcy, np. Tomasz Mann, zanim siedli do pisania, udawali się na spacer, zespół prof. Lorenzy Colzato z Uniwersytetu w Lejdzie postanowił sprawdzić, czy regularny ruch może sprzyjać 2 aspektom twórczości: 1) myśleniu konwergencyjnemu i 2) dywergencyjnemu (myślenie konwergencyjne to posługiwanie się wiedzą i logiką, by wybrać najlepsze rozwiązanie problemu, a myślenie dywergencyjne oznacza zdolność podawania jak największej liczby niezwykłych, ale nadal poprawnych rozwiązań problemu).

Psycholodzy badali osoby, które były aktywne fizycznie co najmniej 4 razy w tygodniu oraz ludzi niećwiczących regularnie. W Teście Alternatywnych Zastosowań ochotnicy musieli spisać jak najwięcej zastosowań dla długopisu. Później przyszła kolej na Test Odległych Skojarzeń, gdzie badanym prezentowano 3 wyrazy, np. czas, włos i pasmo, a ci musieli znaleźć słowo odzwierciedlające ich powiązania, w tym wypadku "długi".

W przypadku drugiego zadania ochotnicy, którzy regularnie ćwiczyli, wypadali lepiej od drugiej grupy. Sądzimy, że ruch jest dobry dla giętkiego myślenia, ale tylko wtedy, gdy ciało jest nawykłe do aktywności. W innym razie duża część energii na twórcze myślenie idzie na sam ruch. Regularne ćwiczenie może zatem działać jak wzmacniacz poznawczy, sprzyjający kreatywności w niekosztowny i zdrowy sposób.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...