Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Gospodarowanie przestrzenią w stylu neandertalskim

Recommended Posts

Neandertalczycy organizowali swoją przestrzeń domową podobnie do współczesnych ludzi.

Antropolodzy z Uniwersytetu Kolorado w Denver prowadzili wykopaliska zawalonego schroniska skalnego Riparo Bombrini w północno-zachodnich Włoszech, gdzie najpierw żyli neandertalczycy, a później wcześni ludzie i badając warstwy odpowiadające tym pierwszym, zauważyli, że sprawiali oni zdobycz, wykonywali narzędzia i siadywali wokół paleniska w różnych częściach jaskini. W przyszłości, by porównać organizację przestrzeni obu grup, naukowcy zajmą się wyższymi warstwami osadów.

Pokutował pomysł, że u neandertalczyków brakowało zorganizowanego wykorzystania przestrzeni, czegoś zawsze przypisywanego ludziom. My [tymczasem] odkryliśmy, że neandertalczycy nie rzucali swoich rzeczy, gdzie popadnie, ale byli zorganizowani i celowi, jeśli chodzi o przestrzeń domową - podkreśla prof. Julien Riel-Salvatore.

Jak informują autorzy artykułu z Canadian Journal of Archaeology, na stanowisku występują 3 warstwy neandertalskie. Najwyższy poziom odpowiadał prawdopodobnie stanowisku do zabijania i oporządzania zdobyczy. Poziom środkowy spełniał funkcje długoterminowego obozowiska, a najniższy - bazy krótkoterminowej.

W tylnej części górnego poziomu antropolodzy natrafili na dużą liczbę szczątków zwierzęcych. W sekwencji odkryliśmy [także] ochrę, ale nie jesteśmy pewni, do czego służyła. Neandertalczycy mogli ją wykorzystywać do barwienia skór, klejenia, odkażania albo nawet celów symbolicznych.

W środkowej warstwie artefakty były zorganizowane inaczej. Kości zwierzęce były skupione raczej z przodu niż z tyłu jaskini, podobnie zresztą jak kamienne narzędzia. Palenisko ulokowano 0,5-1 m od ściany, dzięki czemu ciepło ognia mogło swobodnie cyrkulować po schronisku. Gdy wytwarzasz kamienne narzędzia, powstaje dużo odłamków, których nie powinno być w uczęszczanych rejonach, bo grozi to zranieniem. Bez wątpienia z tyłu jaskini w pobliżu ogniska jest mniej kamiennych artefaktów.

Najniższa warstwa została najsłabiej poznana, bo odsłoniono niewielką jej część. Więcej kamiennych artefaktów znaleziono w wejściu do schroniska, co sugeruje, że narzędzia produkowano w miejscu oświetlonym przez słońce. Fragmenty muszli mogą wskazywać, że neandertalczycy korzystali z bogactw morza.

Riel-Salvatore, autor wielu badań dotyczących neandertalczyków, podkreśla, że byli oni o wiele bardziej rozwinięci, niż nam się wydaje. Nawet organizując przestrzeń domową, posługiwali się pewną logiką.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...