Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Uderzające różnice w konektomie kobiet i mężczyzn

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym z największych jak dotąd badań konektomu (systemu połączeń w mózgu) zespół dr Ragini Vermy z Uniwersytetu Pensylwanii zauważył u mężczyzn silniejsze połączenia części przedniej z tylną oraz w obrębie półkul, co sugeruje, że męskie mózgi są tak ustrukturowane, by ułatwiać komunikację między percepcją a skoordynowanym działaniem. Z kolei u kobiet rzucają się w oczy połączenia między półkulami, co wskazuje na ułatwianie porozumiewania między ośrodkami analitycznymi oraz intuicyjnymi.

W ramach studium Amerykanie śledzili płciowospecyficzne różnice w systemie połączeń w czasie rozwoju w próbie 949 osób (521 dziewcząt i 428 chłopców) w wieku 8-22 lat. Posługiwali się przy tym obrazowaniem tensora dyfuzji (ang. diffusion tensor imaging, DTI).

U kobiet natrafiono na rozbudowany konektom między prawą a lewą półkulą części nadnamiotowej. U mężczyzn występowała większa łączność w obrębie półkul. W obrębie móżdżku sytuacja wyglądała dokładnie odwrotnie: to u panów występowała wzmożona łączność między półkulami, podczas gdy u płci pięknej dominowały połączenia wewnątrzpółkulowe.

U dzieci poniżej 13. r.ż. naukowcy zauważyli niewiele różnic międzypłciowych. Stały się one wyraźniejsze u dojrzewającej młodzieży w wieku 14-17 lat oraz u młodych dorosłych powyżej 17 r.ż.

To [...] uderzające, jak bardzo mózgi kobiet i mężczyzn są komplementarne. Szczegółowe mapy konektomu nie tylko pomagają zrozumieć, jak płcie myślą. Rzucają także nieco światła na przyczyny zaburzeń neurologicznych, a trzeba pamiętać, że często są one związane z płcią - podkreśla dr Ruben Gur.

W kolejnych etapach studium akademicy zamierzają m.in. ustalić, które połączenia są płciowospecyficzne, a które występują u wszystkich.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod namiotem leży móżdżek! Pełna nazwa z mianownictwa anatomoczngo to namiot móżdżku.

Tak więc napisanie: "U kobiet natrafiono na rozbudowany konektom między prawą a lewą półkulą części nadnamiotowej."

A następnie: "W obrębie móżdżku sytuacja wyglądała dokładnie odwrotnie: to u panów występowała wzmożona łączność między półkulami, podczas gdy u płci pięknej dominowały połączenia wewnątrzpółkulowe"- wyklucza się.

Trzeba sprawdzić w artykule źródłowym, które zdanie jest prawidłowe- i to nieprawidłowe wykasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi cześć nadnamiotową - to oznacza po prostu mózg, który jakby nie patrzeć leży nad tentorium cerebelli. Do tego nie jestem pewien czy sierp mózgu nie jest czasem określany namiotem mózgu. Nic więc się nie wyklucza - u kobiet lepsza komunikacja półkul mózgu, a u mężczyzn - móżdżku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie moja skucha. Zobaczyłem "podnamiotowej" zamiast "nadnamiotowej".

Dzięki za zwrócenie uwagi. Co sierpa, to pierwszy raz się spotykam, że byłby równoznaczy z namiotem.

Poza tym kora to kora, a nie część nadnamiotowa- i to mnie zwiodło, bo termin "podnamiotowy" jest używany często- a z nadnamiotowym spotykałem się (tu) pierwszy raz. Podobnie jak i z konektomem, zamiast ze spoidłem.

Niemniej niedopatrzenie moje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@glaude - konektom to chyba dość nowe pojęcie. Utworzono je, posługując się analogią go mikrobiomu czy genomu. Myślę, że to pojęcie szersze od spoidła, bo obejmuje również inne szlaki, nie tylko pasma łączące półkule.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że pierwszy raz się spotykam z nazwą konektom.

Polska nazwa to po prostu połączenia krótkie i długie- przy czym długie zwyczajowo nazywa się pęczkami.

Nazwa konektom na wszystko (spoidła, pęczki, połączenia krótkie) napewno jest wygodniejsza, chociaż mniej precyzyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...