Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Peruka do zadań specjalnych

Recommended Posts

Choć Sony bardzo stara się zareklamować swoją Inteligentną Perukę (SmartWig), trudno powiedzieć, czy pozwoli ona firmie odzyskać choć część dawnych wpływów. Ozdoba występuje w 3 wersjach i ma być tyleż estetyczna, co praktyczna, ułatwiając np. nawigację czy prowadzenie wykładu. Mówiąc o potencjalnych ulepszeniach wynalazku, Japończycy wymieniają wykorzystanie ultradźwięków do wykrywania obiektów.

Presentation Wig służy do zdalnego kontrolowania wskaźnika laserowego. By przejść do kolejnego slajdu w prezentacji, wystarczy pociągnąć za pasmo włosów z prawej strony. By się cofnąć, trzeba sięgnąć do pukla w okolicach lewego ucha. Wersja nawigacyjna (Navigation Wig) z wbudowanym GPS-em kieruje użytkownika do celu za pomocą wibracji generowanych na skórze głowy. Ostatni model peruki (Sensing Wig) monitoruje temperaturę ciała, ciśnienie krwi oraz fale mózgowe, a także zapisuje dźwięki i obrazy. W ten sposób jej właściciel może odtworzyć swój dzień i ustalić, co jak na niego podziałało. Niewykluczone są też zastosowania w dziedzinie ochrony zdrowia; w takim przypadku zebrane przez czujniki dane byłyby przekazywane i zachowywane na serwerze.

Przedstawiciele Sony przekonują, że choć istnieje wiele urządzeń, które można nosić jak ubranie, większość nie zyskała popularności. Wg nich, jednym z najważniejszych powodów jest styl, [a właściwie] koncentracja na funkcji z jednoczesnym zaniedbaniem stylu. Hiroaki Tobita i Takuya Kuzi dowodzą, że przewagą SmartWig jest naturalny wygląd; ich wynalazek można przecież produkować z ludzkich włosów, włosia koni i jaków, wełny czy piór (w grę wchodzą, oczywiście, także różne materiały syntetyczne). Interfejs komunikacyjny i czujniki mają być przynajmniej częściowo ukryte, by gadżet zachowywał modny wygląd.

Rzecznik Sony poinformował, że choć obecnie nie ma planów komercjalizacji Inteligentnej Peruki, w Unii Europejskiej i Stanach złożono wnioski patentowe. Japończycy zapewniają, że SmartWig będzie kompatybilna z innymi urządzeniami, w tym smartfonami czy inteligentnymi okularami.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...