Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Metabolit cholesterolu napędza wzrost i rozprzestrzenianie raka piersi

Rekomendowane odpowiedzi

Jeden z metabolitów cholesterolu, 27-hydroksycholesterol (27-OHC), może napędzać wzrost i rozprzestrzenianie najpowszechniejszych (hormonozależnych) raków piersi. Wg autorów artykułu z pisma Science, oznacza to, że można by im zapobiegać, przyjmując obniżające poziom cholesterolu statyny oraz stosując odpowiednią dietę.

Naukowcy z Centrum Medycznego Duke University wykazali, że 27-OHC, powstający w organizmie w wyniku metabolizowania cholesterolu, może naśladować estrogen, wpływając identycznie jak hormon na niektóre tkanki.

Eksperymenty prowadzone na myszach pokazały, że dieta wysokotłuszczowa podwyższała poziom 27-OHC we krwi i skutkowała guzami o 30% większymi niż u gryzoni trzymanych na normalnej karmie. Co istotne, guzy tych pierwszych rozprzestrzeniały z o wiele większym prawdopodobieństwem. Testy wykazały ponadto, że pod wpływem 27-OHC tkanka ludzkiego raka gruczołu sutkowego rosła szybciej. Poza tym natrafiono na korelację między stężeniem enzymu produkującego 27-OHC i agresywnością guza. Dodatkowo badacze ustalili, że 27-OHC może powstawać w innych rejonach organizmu i być transportowany do guza. Im gorszy guz, tym więcej enzymu - opowiada dr Erik Nelson, zaznaczając, że analiza ekspresji genowej zasugerowała potencjalny związek między ekspozycją na 27-OHC a rozwojem oporności na antyestrogenowy tamoksyfen. Uzyskane dane pokazały, jak podwyższony 27-hydroksycholesterol może zmniejszać skuteczność inhibitorów aromatazy, leków często stosowanych w terapii hormonozależnych nowotworów sutka.

Wiele badań wskazywało na związek między otyłością a rakiem piersi, a szczególnie na związki tej choroby z podwyższonym cholesterolem, dotąd nie zidentyfikowano jednak mechanizmu. My odkryliśmy, że nie sam cholesterol, ale występujący w dużych ilościach metabolit - cząsteczka zwana 27-OHC - naśladuje estrogen i może niezależnie sterować wzrostem raka piersi - podkreśla prof. Donald McDonnell.

Zespół McDonnella odkrył wcześniej, że u zwierząt 27-OHC zachowuje się podobnie jak estrogen. W ramach najnowszego studium Amerykanie postanowili rozstrzygnąć, czy taka aktywność estrogenna wystarczy, aby samodzielnie sprzyjać wzrostowi i metastazji i czy kontrolowanie 27-hydroksycholesterolu da odwrotny efekt. Okazało się, że tak.

Pracując na modelu mysim, akademicy potwierdzili bezpośredni udział 27-OHC tak we wzroście guzów, jak i ich agresywności. Zademonstrowali także, że aktywność 27-OHC zostawała zahamowana m.in. podczas podawania antyestrogenów.

Kolejnym etapem badań mają być testy kliniczne oraz przyjrzenie się ewentualnej roli 27-OHC w innych nowotworach.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dieta wysokotłuszczowa - ale jaka była ilość węglowodanów w tej diecie? Wydzielanie insuliny znacząco wpływa na produkcję cholesterolu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie:

"Dieta wysokotłuszczowa" to jest ogólnik z takimi kombinacjami:

-dużo tłuszczy i dużo węgli,

-dużo tłuszczu i mało węgli,

a powyższe przy mogą występować przy ujemnym bilansie kalorycznym lub dodatnim bilansie kalorycznym. A jeżeli dodać do tego aktywność fizyczną lub jej brak, to wyszło tyyyyyyle wariacji wpływających na ilość cholesterolu we krwi, ......że odechciało mi się ten art komentować, ponieważ ten tłuszcz wcale nie musiał być winnym podniesienia cholesterolu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No właśnie: "Dieta wysokotłuszczowa" to jest ogólnik z takimi kombinacjami: -dużo tłuszczy i dużo węgli, -dużo tłuszczu i mało węgli, a powyższe przy mogą występować przy ujemnym bilansie kalorycznym lub dodatnim bilansie kalorycznym. A jeżeli dodać do tego aktywność fizyczną lub jej brak, to wyszło tyyyyyyle wariacji wpływających na ilość cholesterolu we krwi, ......że odechciało mi się ten art komentować, ponieważ ten tłuszcz wcale nie musiał być winnym podniesienia cholesterolu.

Jeszcze są setki innych czynników wpływających na ilość cholesterolu we krwi, ale taka moda ostatnio, że na podstawie jednej zmiennej określa się całość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ... starczy miec niedoczynnosc tarczycy i juz sie ma posrane ..... mozna miec nawet wyniki w granicach normy ale na granicy i zalezy na jakiego endokrynologa sie trafi to dostanei sie zastepcze hormony albo nie .... jak sie trafi na idiote niezdolnego do kojarzenia faktów który wysoki poziom cholesterolu i trojglicerydó jednoznacznie okresli jako uwarunkowany genetycznie (a tak sie w polsce robi zazwyczaj i to bez badan genetycznych ... lekarze z fujar sobie takei wnioski wytrzepuja bo szkoda im pieniedzy na badania) to mozna sie nabawic ciezkiej miazdzycy podczas gdy inny lekarz na podstawie tych samych badan automatycznie włącza hormony i co sie okazuje? nagle poziomy cholesterolu i trojglicerydó spadaja o 40% w porownaniu do poziomów bez stosowania hormonów sta nzdrowia ogólny pacjenta siępoprawia z meisiaca na miesiac ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cretino... z Tobą często trudno się zgodzić, bo piszesz troll stylem w formie objawienia, ale tutaj przebija słuszna, głębsza myśl, że najlepszymi lekarzami jesteśmy dla siebie sami (przyznaj, że czasami przydają się chirurdzy ).

Szerokie rzesze, którym medycyna pomogła, mogą mieć inne zdanie, no ale na tym świeci można gadać różności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...