Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dzięki drukowaniu 3D w godzinę można uzyskać 150 protez oka

Recommended Posts

Zespół z Fripp Design and Research i Manchester Metropolitan University wydrukował na sprzęcie 3D bardzo realistycznie wyglądające protezy oka, które pozwalają ograniczyć koszty produkcji aż o 97%.

Obecnie protezy gałki ocznej wykonuje się z żywic akrylowych i ręcznie maluje. To droga i pracochłonna metoda (pojedyncza proteza kosztuje ok. 3 tys. funtów; w zależności od umiejętności protetyka jej wykonanie zajmuje od 4 do 8 godzin), tymczasem dzięki drukarce 3D w ciągu godziny można uzyskać do 150 gałek po 100 GPB za sztukę. Jak wyjaśnia Tom Fripp, w ciągu godziny postprodukcji poddaje się ok. 5 protez.

Składowe protezy są drukowane z proszku na drukarce Z-Corp 510. Potem forma pokrywana jest żywicą.

Nie dopracowaliśmy jeszcze dopasowywania koloru [do istniejącego oka pacjenta], lecz dlatego, że możemy drukować tyle protez w tak krótkim czasie, zmiana barwy [między partiami] jest tak nieznaczna, że szanse na dobre dopasowanie są bardzo duże.

Protezy występują w małym, średnim i dużym rozmiarze. Ponoć produkt powinien być gotowy do wdrożenia w ciągu roku, ale na razie Brytyjczycy zamierzają popracować nad dokładnością odtworzenia tęczówki.

Fropp dodaje, że technologią bardzo interesują się Indie, gdzie ze względu na mniej zaawansowane procedury chirurgiczne wielu ludzi traci oczy. Ponieważ często gęsto są oni dość biedni, żyją później bez protez. System Fripp Design and Research i Manchester Metropolitan University sprawi, że będą je sobie mogli kupić.

 

 



« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...