Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

VMD: konkurencja dla HD DVD i Blu-ray

Recommended Posts

Brytyjska firma New Media Enterprises (NME) ma nadzieję, że opracowany przez nią forma Versatile Multilayer Disc (VMD) będzie mógł skutecznie konkurować z HD DVD i Blu-ray. W przeciwieństwie do potężnych przeciwników VMD nie wykorzystuje niebieskiego, a czerwony laser. Jest to bowiem ni mniej, ni więcej, ale czterowarstwowy nośnik DVD zdolny do przechowywania 20 gigabajtów danych.

Obecnie w sprzedaży znajdują się jedynie dwuwarstwowe DVD. Brytyjczykom udało się nie tylko upakować cztery warstwy w standardowej płycie, ale otrzymali patent na nośnik, który posiada osiem warstw na każdej ze stron.

Nośniki tworzone są w "zmodyfikowanym procesie 2P”, który pozwala na budowę DVD o większej liczbie warstw niż dwie.

NME informuje, że stworzony przez nią proces produkcyjny jest bardzo prosty, tani i można go zastosować na już istniejących liniach produkcyjnych. Jeśli to prawda, a dyski VMD trafią do sprzedaży to New Media Enterprises będzie pierwszą firmą, której udało się przełamać barierę dwóch warstw na DVD.

W chwili obecnej NME jest gotowa do produkcji czterowarstwowych dysków o pojemności 20 gigabajtów i ma przygotowane specyfikacje dla nośników zdolnych do pomieszczenia 24, 30, 40 i 48 gigabajtów danych. Brytyjczycy chcąc obniżyć koszty skupili się na czerwonym laserze wykorzystywanym przez DVD. Twierdzą jednak, że ich technologia produkcji może zostać z powodzeniem zastosowana do wytwarzania nośników korzystających z niebieskiego lasera i, według nich, możliwe jest produkowanie płyt o pojemności do 200 gigabajtów.

NME, które nazwało swój format HD VMD informuje, że płyta może przechowywać film o rozdzielczości 1920x1080i/p, prędkość jej transferu danych wynosi do 40 megabitów na sekundę, może być chroniona za pomocą technologii AES i kodów regionalnych.

Do odczytu nowych płyt potrzebne są nowe odtwarzacze. Będzie je produkowała firma PC Rush, która zaoferuje w USA HD VMD Media Player Duo oraz HD VMD Media Player Quattro. Urządzenia będą w stanie odtworzyć też płyty DVD i przekonwertować zapisane na nich filmy do formatu HD. Cena odtwarzaczy wyniesie, odpowiednio, 199 i 249 dolarów.

NME obiecuje, że w ciągu najbliższych tygodni nowy nośnik zadebiutuje w wielu krajach świata. Firma podpisała też odpowiednie umowy na jego rozpowszechnianie w innych regionach świata, m.in. w Brazylii, Europie Centralnej, Chinach, Francji, Niemczech, Japonii, Skandynawii czy Islandii.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Raskarian

Urządzenia będą w stanie odtworzyć też płyty DVD i przekonwertować zapisane na nich filmy do formatu HD.

Ciekawe czy z VCD do HD też będą umiały  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Gazeta Asahi Shimbun poinformowała, że Mitsubishi Chemicals zaprzestanie produkcji płyt Blu-ray i DVD. Dziennikarze twierdza, że przyczyną podjęcia takiej decyzji jest spadająca zyskowność tego typu przedsięwzięć spowodowana rosnącą konkurencją ze stron firm spoza Japonii.
   Ze zdobytych informacji wynika, że produkcja płyt sprzedawanych pod marką Verbatim zostanie zlecona przedsiębiorstwom z Tajwanu lub Indii. Jedynym japońskim producentem DVD pozostanie firma Taiyo Yuden.
   Płyty DVD osiągnęły szczyt popularności w 2007 roku, kiedy to na całym świecie sprzedano około 6 miliardów sztuk. Od tamtej pory ich sprzedaż spada. Analitycy przewidują, że w roku 2013 liczba sprzedanych płyt zmniejszy się do 3,7 miliarda sztuk.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Panasonic jest pierwszą firmą, która rozpocznie sprzedaż płyty BDXL wielokrotnego zapisu. Dotychczas na rynku obecne były jedynie nośniki tego typu jednokrotnego zapisu. Płyta LM-BE100J trafi do rąk klientów w połowie kwietnia. Trójwarstwowy krążek pomieści do 100 gigabajtów danych. Wyceniono go na 10 000 jenów czyli 119 dolarów.
   BDXL (BD-RE XL) jest zgodna ze standardem RE4 Format Specification, pracuje z prędkością 2X i jest kompatybilna z odtwarzaczem Panasonic BZT900 BDXL.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Sąd w Hadze wydał zakaz importu Playstation 3 do Europy. Zakaz będzie obowiązywał przez co najmniej 10 dni. Jego wydanie to wynik sporu patentowego pomiędzy LG a Sony. LG oskarża Sony o naruszenie patentów wykorzystywanych w technologii Blu-ray. Sąd wstępnie zgodził się z argumentami LG, stąd tymczasowy zakaz. Firma ma teraz 10 dni na wystąpienie z wnioskiem o przedłużenie zakazu. Sony może natomiast starać się o zniesienie zakazu. Mocno uderza on w firmę, która tygodniowo eksportuje na Stary Kontytnent 100 000 konsoli.
   Producenci konsoli starają się, by w magazynach znajdowały się taka liczba urządzeń, która zapewni niezakłóconą sprzedaż przez 2-3 tygodnie. Ewentualne przedłużenie zakazu będzie oznaczało, że PS3 zniknie z europejskich sklepów.
   LG twierdzi, że urządzenie narusza liczne patenty należące do tej firmy. W ubiegłym miesiącu firma złożyła skargę do amerykańskiej komisji handlu zagranicznego i stara się o wydanie zakazu importu PlayStation 3 do USA.
   Jeśli Sony zostanie uznana winną naruszenia praw LG, będzie musiała zapłacić odszkodowanie za każdą sprzedaną konsolę.
   Po wydaniu zakazu europejskie służby celne zatrzymały w składach celnych wszystkie znajdujące się tam konsole.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Hitachi-LG Data Storage to pierwsza firma, która zaoferowała hybrydę dysku twardego i napędu pamięci optycznych. Urządzenie HyDrive to dysk SDD z wbudowanym czytnikiem Blu-ray. Urządzenie trafi na rynek w sierpniu wraz z komputerami Family PC 102 firmy Moneual.
   HydDrive pierwszej generacji będzie oferował 32 lub 64 gigabajty pojemności SSD. W przyszłym roku na rynek trafi druga generacja napędów. Będzie ona w stanie przechowywać do 256 gigabajtów danych i skorzysta z interfejsu SATA 6 Gb/s.
   HyDrive oferuje prędkość zapisu SSD rzędu 60 Mb/s, a odczyt odbywa się z szybkością 175 Mb/s. Napęd optyczny urządzenia czyta jedno- i dwuwarstwowe płyty BD-ROM-R/RE, DVD ROM, DVD+R/-R/RW oraz CD. Potrafi też zapisywać płyty DVD i CD.
   Producent zapewnia, że dzięki połączeniu SSD i napędu optycznego możliwe jest przyspieszenie takich operacji jak włączanie, zamykanie komputera oraz uruchamianie aplikacji aż o 30 do 60%.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Dzięki pracy japońskich naukowców powstał materiał, który umożliwi tworzenie tanich dysków optycznych o pojemności 1000-krotnie przewyższającej pojemność nośników Blu-ray. Materiał ten to nowa krystaliczna forma tlenku tytanu opracowana przez zespół profesora Shin-ichiego Ohkoshi z Uniwersytetu Tokijskiego.
   Naukowiec wyjaśnia, że po wystawieniu na działanie światła materiał ten zmienia swoje właściwości z metalu o czarnym kolorze w brązowy półprzewodnik.  Zmiany są odwracalne i zachodzą w temperaturze pokojowej, a zatem pozwalają na łatwe wielokrotne zapisywanie dwóch stanów - 0 i 1.
   Uczeni w celach testowych stworzyli cały zestaw niewielkich cząstek materiału, których średnica wahała się od 5 do 20 nanometrów. Jeśli do produkcji nośników zostałyby wykorzystane najmniejsze z tych cząstek, to pojemność dysku optycznego 1000-krotnie przewyższałaby pojemność Blu-ray. A zatem mogłaby być o 5000 razy większa, niż pojemność standardowego DVD. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną opracowane urządzenia do zapisu i odczytu danych z dysku z tlenkiem tytanu.
   Profesor Ohkoshi zauważa, że nowe płyty byłyby znacznie tańsze od Blu-ray i DVD. Rynkowa cena tlenku tytanu jest obecnie około 100-krotnie niższa niż cena stopu germanu, antymonu i telluru, który jest używany we współczesnych nośnikach optycznych wielokrotnego zapisu.
   Obecnie nie wiadomo, kiedy nowe nośniki trafią na rynek. Japoński uczony ma zamiar w najbliższym czasie rozpocząć odpowiednie negocjacje z prywatnym biznesem.
×
×
 • Create New...