Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Sód z musujących preparatów może zagrażać zdrowiu

Recommended Posts

Gdy są przyjmowane w maksymalnych zalecanych dawkach, niektóre rozpuszczalne środki przeciwbólowe prowadzą do przekroczenia norm dziennego spożycia sodu dla dorosłych.

Autorzy artykułu opublikowanego w BMJ przyjrzeli się skutkom przyjmowania tych leków w próbie 1,2 mln brytyjskich pacjentów. Średnio ich losy śledzono przez nieco ponad 7 lat. Studium dotyczyło okresu między 1987 a 2010 r. W tym czasie odnotowano ponad 61 tys. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

W porównaniu do osób, które zażywały te same leki bez sodu (a konkretnie bez wodorowęglanu sodu, który np. przyspiesza wchłanianie paracetamolu, a w przypadku kwasu acetylosalicylowego działa buforująco, zobojętniając nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym), chorzy, którzy regularnie przyjmowali rozpuszczalne preparaty, o 16% zwiększali ryzyko wystąpienia zawału, udaru lub zgonu z przyczyn naczyniowych. Naukowcy stwierdzili także, że dochodziło u nich do 7-krotnego wzrostu prawdopodobieństwa rozwoju nadciśnienia. Analizując dane, zespół wziął poprawkę na potencjalnie istotne czynniki, w tym wskaźnik masy ciała (BMI), palenie, picie alkoholu, historię chorób przewlekłych oraz inne zażywane leki.

Akademicy z Uniwersytetu w Dundee oraz Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego przyglądali się 24 środkom musującym, w tym przeciwbólowym (paracetamolowi i aspirynie) oraz suplementom. Zawierały one od 3 do 18 mmol sodu (69-414 mg).

W Wielkiej Brytanii zalecana dzienna dawka sodu wynosi 104 mmol, tymczasem osoba, która przyjmuje maksymalną dopuszczalną liczbę musujących tabletek paracetamolu na dobę (8), spożywa w ten sposób aż 148,8 mmol Na. Jeśli doda się do tego sód pochodzący z diety, bywa, że przekroczenie norm dla sodu okazuje się naprawdę spore.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...