Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niezsynchronizowany rozwój mózgu wcześniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Przedwczesny poród uruchamia w istocie białej mózgu procesy, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych (impulsywności, autyzmu czy ADHD) na późniejszych etapach życia.

Zespół doktora Stefana Blümla ze Szpitala Dziecięcego w Los Angeles koncentrował się głównie na substancji białej, która tworzy szlaki łączące obszary kory i pozakorowe. Amerykanie posłużyli się spektroskopią magnetycznego rezonansu jądrowego (ang. magnetic resonance spectroscopy, MRS). Stężenia pewnych substancji związanych z dojrzałą istotą białą i szarą porówywano u 51 dzieci urodzonych w terminie i 30 wcześniaków. O ile wyniki badania rezonansem magnetycznym (MRI) wcześniaków nie dawały powodów do obaw (plasowały się w normie), o tyle MRS wskazywało na znaczące różnice w biochemicznym dojrzewaniu istoty białej. Dochodziło do zaburzenia czasowania i synchronizacji dojrzewania substancji białej i szarej. Rozwój istoty białej rozpoczynał się wcześnie i nie zgrywał się z istotą szarą - wyjaśnia Blüml. Oś czasowa zdarzeń może się zaburzać [...] z powodu istotnych przełączników fizjologicznych działających przy porodzie oraz stymulujących zdarzeń, które występują bez względu na dojrzałość noworodka. Najbardziej oczywistą zmianą jest ilość tlenu przenoszonego przez krew. Do mózgu płodu dociera go dość mało. W toku ewolucji nasze mózgi nauczyły się optymalizować rozwój w niskotlenowym środowisku, po narodzinach są one jednak szybko wystawiane na oddziaływanie o wiele wyższych dawek O2Taka zmiana może być czymś, na co niedojrzałe mózgi nie są gotowe.

Mimo tych wszystkich niedogodności mózg wcześniaka nadal może polegać na plastyczności, dzięki której dobrze reaguje na interwencje terapeutyczne.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie same zjawiska zachodza w przypadku tzw. ciąż przetrzymanych i to z o wiele wiekszym nasileniem ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ciąż przetrzymanych. Są ciąże przenoszone i przeterminowane.

--------------

W temacie obok, nie miałem racji, to tutaj sobie odbiję. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są przetrzymane, ale pewnie nie o to chodziło.

Przetrzymane to takie, które sa sztucznie wymuszane by trwały jeszcze nieco dłużej gdy już odeszły wody... a czasem jeszcze przed odejściem jakoś się zdarza, że trzeba wymusić przetrzymanie.

 

Ale nie jestem przekonany co do terminologii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetrzymane to takie, które sa sztucznie wymuszane by trwały jeszcze nieco dłużej gdy już odeszły wody...

Pogo, na tym etapie już nie ma ciąży. To już zaawansowany poród !

.. a czasem jeszcze przed odejściem jakoś się zdarza, że trzeba wymusić przetrzymanie.

Pogo, kiedy?

Aż zacząłem szukać i znalazłem jedynie przetrzymywanie....moczu.:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety kompletnie tego nie pamiętam :/

Sam nie mogę teraz tego znaleźć... Słyszałem o tym dawno temu i kompletnie nie pamiętam w jakich sytuacjach się tego dokonuje. Nawet nie pamiętam gdzie o tym słyszałem.

W każdym razie są to raczej przedłużania liczone w godzinach niż w dniach.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy, że:

Rozwój istoty białej rozpoczynał się wcześnie i nie zgrywał się z istotą szarą
?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn, że rozwój istoty szarej, nie dogonił w porównywalnym momencie, rozwoju istoty białej.

Np już w 2000r, wykazano, że powierzchnia i stopień sfałdowania kory mózgowej wcześniaków badany w czasie, w którym powinien nastąpić fizjologiczny poród, przy podobnej objętości, są znacząco mniejsze, od mózgów dzieciaków urodzonych o czasie.

( długawe zdanie mi wyszło, ale poradzisz :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O nie, jestem niedorozwojem!... O.O

Chociaż ok. 8 miesiąc to jeszcze nie tak źle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko.

Te badania z 2000, dotyczyły wcześniaków urodzonych przed 30 tygodniem ciąży. No i jeżeli jesteś po okresie dojrzewania i zaburzenia behawioralne się nie ujawniły, to raczej możesz spać spokojnie. Istota szara dogoniła już białą. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciaza przetrzymana to jest kazda ciaza gdzie noworodek siedzi w brzuchu za dlugo w stosunku do potrzeb ... jest rozwiniety i powinien sie urodzic ale nie moze bo jest za slaby albo matka jest za slaba ... poza tym nie kazdy noworodek rozwija sie stereotypowo ... 9 miesieczny moze byc przetrzymany - bo bedzie sie szybciej rozwijal przy nadczynnosci tarczycy u matki albo moze byc "fizjologicznie" neiznacznym wczesniakiem (niedoczynnosc tarczycy u matki) .... poza tym czasem ciezko jest okreslic konkretny moment poczecia i lekarz bez szczegółowego obrazowania, ktorego sie zazwyczaj nei robi (USG to nie jest szczegółowe obrazowanie) moze sie pomylic nawet o tydzień (sczególnie w wypadku obecności w otoczeniu matki/srodowisku fizjologicznym plodu czynników majacych charakter induktoró lub supresorów rozwoju) .....

 

powodów innych moga byc dziesiatki: alkoholizm, narkomania, palenie papierosów, nadczynnosc/niedoczynnosc tarczycy, miastenia czy inne takie choroby - wszystk odotyczy matki ..... prostym objawem przetrzymania dzieciaka za dlugo jest zielony kolor wod plodowych w przypadku gdy nie wykrywa sie w nich zadnych patogenów ..... to czy sie nazwie cos ciaza przetrzymana czy przeterminowana czy jakkolwiek to nie ma znaczenia ..... (tyle ,ze w przypadku takich patologii nalezy umiec odroznic defekty wywolane podstawowym czynnikiem od tych wyniklych z przetrzymania dziecka w brzuchu bo nie wykazuje checi i oznak gotowosci do wyjscia na zewnatrz) .....

 

sam jestem wlasnie po analizie przypadku zatrucia matki pewnymi chemikaliami, zatrucia w wersji nieostrej - takie podtruwanie niewielkie i dziecko sie urodzilo kilka dni po terminia a lekarza z panstwowej sluzby zdrowia nic nie zrobili tlumaczac to brakiem wskazan do przyspieszenia porodu ..

 

tylko najzamozniejsze osoby stac na w pelni indywidualne prowadzenie ciazy a reszta ma zazwyczaj szczescie - albo go nie ma ......

 

Trzy Grosze masz racje bo w inkubatorze nie da sie odtworzyc fizjologii łożyska i jego parametrów hormonalnych .... zawsze będą różnice miedzy wcześniakami a normalnie donoszonymi dziećmi jeśli istniały różnice w środowisku w którym one funkcjonowały ...

 

prosty msposobem udowodnienie tej tezy byyby doswiadczenia na ciazach blizniaczych gdyby jednego z blizniakó jednojajowych zostawiac w brzuchu a drugiego pakowac do inkubatora ... ejstem pewien, ze roznice byoyby istotne statystycznie (miedzy nimi, w tym w sczegółowek budowie i funkcjonowaniu mózgu) ....

 

poza tym to na jakim etapie jest dzisiejsze obrazowanie medyczne? wszystko jest w powijakach i za 100 lat okaze sie jak prymitywnymi metodam iobrazowania sie dzis poslugujemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...