Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Ftalany przyczyniają się do przedwczesnych urodzeń

Recommended Posts

Z nowych badań dowiadujemy się, że ryzyko urodzenia wcześniaka zmienia się w zależności od stosowanych przez kobietę produktów higieny osobistej. Okazało się bowiem, że kobiety o najwyższym poziomie metabolitów ftalanów w organizmie narażone są na 2 do 5 razy większe ryzyko przedwczesnego rozwiązania ciąży od kobiet z najniższym poziomem takich metabolitów. Ftalany są obecne w produktach higienicznych, plastikach oraz w przetworzonej żywności.

W badaniach wzięło udział 130 kobiet, które urodziły dziecko przed 37. tygodniem ciąży, oraz 352 kobiety, które urodziły w normalnym terminie. Naukowcy trzykrotnie podczas ciąży mierzyli poziom ftalanów w moczu ciężarnych kobiet. U pań o największym stężeniu ftalanów stwierdzono znacznie większe ryzyko przedwczesnego rozwiązania. Co więcej, gdy pod uwagę wzięto tylko i wyłącznie 57 kobiet, u których wystąpił "spontaniczny przedwczesny poród", a zatem nie znaleziono u nich medycznych przyczyn przedwczesnego porodu, okazało się, że ryzyko jest jeszcze większe. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań uczeni z University of Michigan stwierdzili, że powinny one stać się podstawą do podjęcia akcji na rzecz zmniejszenia oddziaływania ftalanów na kobiety w ciąży. Profesor John Meeker mówi, że kobiety, które chciałyby unikać ftalanów powinny spożywać mniej przetworzoną żywność i kupować produkty kosmetyczne wolne od ftalanów.

Od roku 1981 w USA liczba przedwczesnych urodzeń zwiększyła się o 33%. Rekordowy pod tym względem był rok 2006, kiedy to wcześniaki stanowiły aż 12,8% urodzonych dzieci. W roku 2012 wcześniaki stanowiły 11,5%. Liczne badania na ten temat wykazały, że wcześniejszy poród związany jest ze średnim rosnącym wiekiem matki czy z popularnością metod wspomaganego poczęcia. Jednak dotychczas nie wyjaśniono około połowy wzrostu przedwczesnych urodzeń. Najnowsze badania dostarczyły mocnych dowodów na to, że czynniki środowiskowe, a w szczególności ftalany, przyczyniają się do wcześniejszych urodzeń.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...